Με καλύτερα ποσοστά, η Μπασκόνια νίκησε άνετα 78-62 την κακή Αρμάνι Μιλάνο στην «Μπουέσα Αρίνα» για την 11η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έφτασε στο 6-5 το ρεκόρ της, αφήνοντας τους πρωταθλητές Ιταλίας στο 3-8 στην τελευταία θέση και έχοντας φτάσει πλέον τις επτά συνεχόμενες ήττες.

Οι Βάσκοι εκμεταλλεύτηκαν την κακή μέρα των παικτών του 'Ετορε Μεσίνα και δημιούργησαν διψήφιες διαφορές από το πρώτο ημίχρονο κόντρα στην απαράδεκτη περιφερειακή άμυνα των φιλοξενούμενων, φτάνοντας στην τελική επικράτηση. Η Μπασκόνια, μάλιστα, πέτυχε τον ίδιο αριθμό διπόντων, τριπόντων και βολών, με 13 εύστοχες προσπάθειες σε κάθε στατιστική κατηγορία.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Τόμπσον με 15 και Χόμες με 11, ενώ για την Αρμάνι διασώθηκαν οι Ντέιβις με 22 και Χολ με 14 πόντους.

Με τα τρία συνεχόμενα τρίποντα του Χόμες, η Μπασκόνια διατηρούσε το +6 στην αρχή της αναμέτρησης, με τον Ντέιβις να παλεύει μόνος του κόντρα στην ισπανική άμυνα. Με σερί 10-0 με πέντε παίκτες να σκοράρουν από ένα δίποντο, η Μπασκόνια έφτασε στο +14 και το τρίποντο του Κοστέλο έφερε το 24-9 στην ολοκλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου.

Τα δύο συνεχόμενα τρίποντα της Αρμάνι μείωσαν 24-15 στην έναρξη της δεύτερης περιόδου, όμως οι σωστές επιλογές των Βάσκων μέσα στη ρακέτα τους έδωσαν ένα 4-0 και το +13. Η απόφαση του τεχνικού της Μπασκόνια να παίξει μέσα στην ιταλική ρακέτα έδωσε τους γηπεδούχους το +10 με +12, παρά το -9 που μείωσαν οι Ιταλοί, με τον Ντίεθ να ολοκληρώνει το ημίχρονο στο 38-27. Η Μπασκόνια είχε 23 ριμπάουντ και 10 ασίστ, ενώ η Αρμάνι 21 ριμπάουντ.

Με σερί 8-0 με επιθετική πολυφωνία, η Αρμάνι μείωσε σε 40-35 στην έναρξη της τρίτης περιόδου, όμως τα δύο συνεχόμενα τρίποντα της Μπασκόνια έφεραν το +11 και αυτό του Χάουαρντ το +12. Με σερί 4-0, η Μπασκόνια έφτασε στο +16. Η Αρμάνι με σερί 8-0, με πρωταγωνιστή τον Ντέιβις, έφερε το 53-45 και ο Μαρίνκοβιτς ολοκλήρωσε το τριαντάλεπτο στο 54-45.

Με τον Χένρι να παίρνει «φωτιά», η Μπασκόνια έφτασε στο +14 στην έναρξη της τέταρτης περιόδου. Τα δύο συνεχόμενα τρίποντα των Ισπανών έφεραν το +17 στην κακή περιφερειακή άμυνα των πρωταθλητών Ιταλίας με τα 35 ριμπάουντ και τις 15 ασίστ των Βάσκων κόντρα στα 35 ριμπάουντ και τις 15 ασίστ των Ιταλών αντίστοιχα, αλλά τα άσχημα ποσοστά στα σουτ για τους παίκτες του Ετορε Μεσίνα. Ο Μαρίνκοβιτς έφερε δύο φορές το +18 για τους Βάσκους, με ένα σερί 5-0 της Αρμάνι να μειώνει στο -13 και το ματς ολοκληρώθηκε στο 78-62.

Τα δεκάλεπτα: 24-9, 38-27, 54-45, 78-62