Ακόμη μία νίκη στο ισπανικό πρωτάθλημα πέτυχε η Μπασκόνια, αυτή τη φορά στο βασκικό ντέρμπι κόντρα στηn Μπιλμπάο στη Βιτόρια (100-78) και ανέβασε το ρεκόρ της στο 20-4, παραμένοντας στην κορυφή της Liga Endesa, παρέα με την Μπαρτσελόνα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκαν με 24-17 στο φινάλε της πρώτης περιόδου. Μάλιστα, στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέβασε ακόμη περισσότερο τη διαφορά της, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με 51-27 υπέρ της ομάδας του Πενιαρόγια.

Έτσι, το δεύτερο μέρος μετατράπηκε σε τυπική διαδικασία, με την Μπασκόνια να πηγαίνει στην τελευταία περίοδο με 78-52 και εν τέλει να παίρνει εύκολα τη νίκη με 100-78. Εξαιρετική παρουσία από τους Μάρκους Χάουαρντ (20π.) και Ένοκ (16π., 8 ριμπ.) για τους γηπεδούχους, δεν έφτανε η πολύ καλή εμφάνιση του Γιώργου Τσαλμπούρη για τους φιλοξενούμενους, ο οποίος είχε 14 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 24 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 51-27, 78-52, 100-78