Θρίλερ ήταν ο πρώτος τελικός της Ανατολής, με τους Χιτ να επικρατούν στην παράταση με 117-114 των Σέλτικς. Η ομάδα του Μπραντ Στίβενς βρέθηκε στο +14 στις αρχές της τελευταίας περιόδου, αλλά το Μαϊάμι επέστρεψε στο ματς, άγγιξε τη νίκη στην κανονική διάρκεια και τελικά την πήρε στο έξτρα πεντάλεπτο, με γκολ-φάουλ του Τζίμι Μπάτλερ στα 12’’ και μια φοβερή τάπα του Μπαμ Αντεμπάγιο στον Τζέισον Τέιτουμ.

Ο Μπάτλερ είχε 20 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ ο Αντεμπάγιο 18 πόντους, 9 ασίστ, 6 ριμπάουντ και 2 τάπες. Εξαιρετικός ο Γκόραν Ντράγκιτς με 29 πόντους, αλλά και ο Τζέι Κράουντερ με 22 (5/9 τρίποντα), όπως και ο Τάιλερ Χίρο με παρ’ ολίγον τριπλ-νταμπλ, 12 πόντους, 11 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Για τους ηττημένους ο μοιραίος Τέιτουμ είχε 30 πόντους, 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 τάπες, ο Μάρκους Σμαρτ πρόσθεσε 26 και ο Κέμπα Γουόκερ με τον Τζέιλεν Μπράουν είχαν 19 και 17 αντίστοιχα.

Το δεύτερο ματς της σειράς θα διεξαχθεί τα ξημερώματα της Παρασκευής (2:00).

Η ομάδα της Βοστώνης κυριάρχησε στο ξεκίνημα και με οδηγό τον Σμαρτ που πέτυχε 10 πόντους έκλεισε το δεκάλεπτο με +8 (18-26). Τα δεδομένα αντιστράφηκαν στη δεύτερη περίοδο, με τους Χιτ να βελτιώνουν την άμυνά τους και με ηγέτη τον Ντράγκιτς να κλείνουν το ημίχρονο στα όσα, 55-55. Μάλιστα το Μαϊάμι έφτασε και στο 61-56, αλλά οι Σέλτικς του «καυτού» Τέιτουμ με δύο σερί, 0-9 και 0-8 στη διάρκεια του τρίτου δωδεκαλέπτου ανέτρεψαν την κατάσταση και έφτασαν στις αρχές της τελευταίας περιόδου στο +14 (71-85).

Η ομάδα του Έρικ Σπόελστρα δεν κατέθεσε τα όπλα και με τρίποντο του Χίρο πλησίασε στο σουτ (103-105), 1:02 πριν το τέλος της τέταρτης περιόδου και με «βόμβα» του Μπάτλερ από τη γωνία στα 22’’ πέρασε μπροστά για πρώτη φορά στο ματς, 106-105. Ο Ντέρικ Τζόουνς με ένα ανόητο φάουλ πριν την επαναφορά χάρισε μια βολή στον Τέιτουμ που ισοφάρισε (106-106), αλλά το τρίποντο που επιχείρησε ο ίδιος στην εκπνοή ήταν άστοχο και το ματς πήγε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι Σέλτικς προηγήθηκαν με τέσσερις (106-110), αλλά μετά την αποβολή του Τάις με έκτο φάουλ το Μαϊάμι με ένα 7-0 πέρασε μπροστά (113-110). Με ένα φόλοου του Μπράουν και ένα step back σουτ του Γουόκερ με 23’’ να απομένουν, η Βοστώνη έφτασε στο +1 (113-114). Ο Μπάτλερ με γκολ-φάουλ στα 12’’ έγραψε το 116-114. Ο Τέιτουμ πήγε για την ισοφάριση με κάρφωμα, αλλά υπολόγιζε χωρίς τον Αντεμπάγιο που με ένα τρομερό μπλοκ υπερασπίστηκε το προβάδισμα των Χιτ και κέρδισε φάουλ. Με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό σκορ, αφού το δύσκολο τρίποντο του Τέιτουμ στην εκπνοή δεν βρήκε στόχο.

Δωδεκάλεπτα: 18-26, 55-55, 71-83, 106-106, (πρτ.), 117-114.