Η Μπεσίκτας πιστοποίησε εκ νέου πως έχει τα φόντα για να επιστρέψει στην κορυφή της τουρκικής Super Lig, επικρατώντας με 2-0 της Γαλατασαράι εντός έδρας, στο μεγάλο ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής.

Η αναμέτρηση ήταν ισορροπημένη στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να έχουν από μία καλή στιγμή αλλά να παραμένουν ισόπαλες δίχως τέρματα.

Εντέλει, οι ισορροπίες άλλαξαν στο 58’, όταν η Γαλατά έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ντιαν για φάουλ σε εναέρια διεκδίκηση.

Η εξέλιξη αυτή έδωσε στη Μπεσίκτας την ευκαιρία να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο και έφτασε στο γκολ στο 79’, όταν ο Γιόζεφ ντε Σόουζα νίκησε τον Κοτσούκ με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή.

Το... κερασάκι ήρθε στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, με τον Ενκουντού να εκμεταλλεύεται την πάσα «πάρε-βάλε» από τον Λαρίν και να διαμορφώνει το τελικό 2-0.

Οι «μαύροι αετοί» ανέβηκαν έτσι στους 38 βαθμούς και είναι μόνοι πρώτοι, στο +3 από τη Φενερμπαχτσέ που υποδέχεται αύριο την Ανκαραγκιουτσού.

Η Γαλατά από την άλλη, έμεινε 4η, στο -5 από την κορυφή.