Δεν πατά φρένο η Μπέτις και τρελαίνει κόσμο! Οι «βερδιμπλάνκος» διέλυσαν (4-1) τη Βαλένθια στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της La Liga και πλέον αγγίζουν κορυφή!

Αυτή ήταν η 5η νίκη της ομάδας του Μανουέλ Πελεγκρίνι στις έξι τελευταίες «στροφές», συγκομιδή που τη φέρνει στη 2η θέση της βαθμολογίας με 21 βαθμούς, όσους έχει και η πρωτοπόρος Σεβίλλη και η Ρεάλ Σοσιεδάδ και στο +1 από τη Ρεάλ Μαδρίτης. Σημαντική λεπτομέρεια ότι οι δύο πρώτες έχουν ένα ματς λιγότερο, ενώ οι «μερένχες» δύο. Ταυτόχρονα, η Μπέτις παρέμεινε η ομάδα με τις λιγότερες (τέσσερις) ήττες εντός 2021 σε ό, τι αφορά τα πέντε μεγάλα πρωταθλήματα.

Από την άλλη, η Βαλένθια έμεινε για 7η αγωνιστική χωρίς νίκη, κάτι που την έχει ρίξει στην 11η θέση με 13 πόντους.

Το ματς:

Ανώτερη από το πρώτο μέρος η Μπέτις, ήταν κυρίαρχη τόσο σε ό, τι αφορά την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων, όσο και στις τελικές προσπάθειες. Εκείνος, που φρόντισε να μετουσιωθούν αυτές και σε γκολ ήταν ο Μπόρχα Ιγκλέσιας. Ο Ισπανός φορ άνοιξε το σκορ στο 14' με εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος, ενώ στο 30' διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του χάρη σε σουτ εκτός περιοχής, το οποίο κόντραρε. Οι «νυχτερίδες» μπήκαν εκ νέου στο ματς σχετικά άμεσα, καθώς στο 39' μείωσαν σε 2-1, με τον Κλαούντιο Μπράβο να αποκρούει ασταθώς ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, με τον Γκαμπριέλ Παουλίστα να το εκμεταλλεύεται σκοράροντας από κοντά.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Ανδαλουσίας όχι μόνο κατάφερε να προστατεύσει το προβάδισμά της, αλλά έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της πετυχαίνοντας ακόμα δύο τέρματα, στο 61' με την κεφαλιά του Χερμάν Πετσέλα και στο 68' με τον Χουάνμι.