Το 2021 ξεκίνησε απολαυστικά για την Αργεντινή και το ποδόσφαιρό της. Και πως θα γινόταν διαφορετικά όταν η Μπόκα και η Ρίβερ κονταροχτυπήθηκαν στην δεύτερη ημέρα του νέου έτους για το «Maradona Cup”.

Συγκλονιστική εξέλιξη, με πολλά και όμορφα γκολ και φυσικά το... αλατοπίπερο σε ένα τέτοιο μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα στις αιώνιες αντιπάλους της Αργεντινής.

Η Μπόκα άνοιξε το σκορ μόλις στο 10ο λεπτό με τον Ραμόν Άμπιλα, σκορ το οποίο έμεινε έτσι στο πρώτο ημίχρονο.

Η συνέχεια όμως... Η Ρίβερ μέσα σε λίγα λεπτά κατάφερε να φέρει τα πάνω κάτω. Το ντέρμπι όμως είχε αρχίσει να... ανάβει με την αποβολή του Καμπουσάνο στο 58ο λεπτό. Στο 74ο λεπτό ο Γκιρότι έκανε το 1-1 στο 77ο ο Μπόρε έδωσε το προβάδισμα στη Ρίβερ αλλά τρία λεπτά αργότερα η Ρίβερ έμεινε και εκείνη με δέκα μετά την αποβολή του Πέρες. Έξι λεπτά αργότερα ο Βίγια έκανε το 2-2 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.