Back to Back τελικός για την Μπούργος!

Λίγους μήνες μετά την Αθήνα, όπου κατέκτησε το τρόπαιο, η ισπανική ομάδα νίκησε 81-70 την Στρασμπούρ και προκρίθηκε στον τελικό του Final 8 του Basketball Champions League, όπου απέναντι στην Πινάρ Καρσίγιακα θα προσπαθήσει να διατηρήσει το στέμμα της!

«Κλειδί» για το σύνολο του Πενιαρόγια ήταν η άμυνα στο δεύτερο μέρος, αλλά και η κυριαρχία στα ριμπάουντ, όπου είχε 18 επιθετικά και 40 συνολικά!

Πέντε παίκτες της Μπούργος είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τους Ριβέρο και Μπενίτε να ήταν κορυφαίοι με 16π. ο καθένας.

Από τους Γάλλους, ξεχώρισαν οι Κόλσον και Τζέφερσον με 14π.

Εκρηκτική εκκίνηση από την Στρασμπούρ στο παιχνίδι, καθώς προηγήθηκε 8-0. Στη συνέχεια, η Μπούργος βρήκε τον δρόμο προς το καλάθι, αλλά και οι Γάλλοι δεν τον… έχασαν, με αποτέλεσμα να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο +10 (15-25).

Στον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε το ματς και στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, με την Στρασμπούρ να πηγαίνει στο +11 (21-32) και να διατηρεί μία διαφορά ασφαλείας (28-37), μέχρι το 17’. Εκεί, οι Ισπανοί έκαναν ένα σερί 8-0 και μείωσαν στον πόντο (36-37), με τον Μπόχατσικ να στέλνει τους Γάλλους στα αποδυτήρια με το +6 (37-43).

Με φουλ… επίθεση και μπροστάρη τον Μπενίτε ξεκίνησε η Μπούργος στο δεύτερο μέρος, παίρνοντας το προβάδισμα (48-47). Οι Ισπανοί συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και κάνοντας θραύση στα επιθετικά ριμπάουντ ξέφυγαν στο +6 (59-53), στο 28’ και με αυτή τη διαφορά έκλεισαν τρίτη περίοδο (63-57).

Η Μπούργος εξακολουθούσε να είχε τον έλεγχο και στην αρχή της τέταρτης περιόδου, φτάνοντας στο +15 (74-59), στο 34’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Ισπανοί διατηρούσαν τα ηνία του ματς, αφού η Στρασμπούρ είχε… παραιτηθεί, φτάνοντας στη νίκη με το τελικό 81-70.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 37-43, 63-57, 81-70