MVP Αυγούστου στην Eredivisie ο Μπρούμα.

Ο Πορτογάλος εξτρέμ, ο οποίος αγωνίστηκε δανεικός στον Ολυμπιακό την περασμένη αγωνιστική περίοδο, έχει επιστρέψει στην Αϊντχόφεν και μάλιστα η δεύτερη θητεία του στους Ολλανδούς έχει ξεκινήσει εξαιρετικά.

Ο 26χρονος αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτες της Λίγκας, έχοντας παίξει και στα τρία ματς της PSV. Έπαιξε 85 λεπτά κόντρα στην Χέρακλες και άνοιξε το σκορ (τελικό 2-0), 90 λεπτά κόντρα στην Καμπούρ και έβγαλε ασίστ στον Ζάχαβι στο 2-0 (τελικό 4-1). Επίσης μπήκε στο 83’ της αναμέτρησης με την Χρόνιχνεν και στο 90’ σκόραρε, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ (5-2).

Επιπλέον, ο Μπρούμα έχει έως τώρα τις περισσότερες τελικές της ομάδας του στο πρωτάθλημα και για την ακρίβεια 10, ενώ έχει δημιουργήσει οκτώ ευκαιρίες της. Μόνο ο Τάντιτς του Άγιαξ έχει συμμετοχή σε περισσότερες ευκαιρίες (Τάντιτς 19, Μπρούμα) από όλους τους παίκτες της Eredivisie.