Ένας απίστευτα κακός ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο έχασε 63-83 από τη Λούντβιγκσμπουργκ στην Πυλαία για την όγδοη αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ της FIBΑ και με 2-6 ρεκόρ δυσκόλεψε το έργο πρόκρισης στους «16» της διοργάνωσης.

Ο ΠΑΟΚ δε σκόραρε μέχρι το 37’ στην τέταρτη περίοδο και το 55-54 στο 27’ έγινε 55-74, ήτοι ο ΠΑΟΚ δε σκόραρε για ένα δεκάλεπτο και γνώρισε μια από τις μεγαλύτερες συντριβές της ιστορίας του στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, έχοντας, πάντως, και τρομερά παράπονα από τη διαιτησία για τις δύο τεχνικές ποινές που δέχτηκαν οι παίκτες του.

Για τη Λούντβιγκσμπουργκ, που έφτασε στο 7-1 και στην κορυφή του δεύτερου ομίλου, ξεχώρισαν οι Γουάλκαπ με 18 και Εβανς με 13 πόντους. Για τον «Δικέφαλο», διασώθηκαν οι Κατσίβελης με 16 και Μαργαρίτης με 15 πόντους.

Ο ΠΑΟΚ έβρισκε τις λύσεις από κοντά και οι Γερμανοί από ρακέτα και περιφέρεια στην αρχή της αναμέτρησης, με τον «Δικέφαλο» να διατηρεί το προβάδισμα με +1 και +2 και τους Γερμανούς να το αναλαμβάνουν αργότερα με +1 και +3. Οι περιφερειακοί του «Δικεφάλου» ισοφάρισαν και ο Γουάλκαπ σκόραρε συνεχώς για τη Λούντβιγκσμπουργκ, με τον Κουκ να κάνει το 19-23 με τις σωστές επιλογές μέσα στη ρακέτα, όμως με το 4-0 σερί του Κόνιαρη το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 23-23.

Με ένα 4-0 στην αρχή της δεύτερης περιόδου, η Λούντβιγκσμπουργκ έφτασε στο 23-27 με σωστές λύσεις μέσα στη ρακέτα και στο 25-30, εκμεταλλευόμενη την κακή άμυνα των «ασπρόμαυρων» και την αδυναμία των γηπεδούχων σε εύκολα ριμπάουντ. Οι Κατσίβελης και Μαργαρίτης έκαναν ένα 6-0 και έφτασαν στο 31-30 για τον «Δικέφαλο» και πλέον το ματς πήγαινε πόντο πόντο και το προβάδισμα εναλλασσόταν στη συνέχεια.

Οι Κατσίβελης και Μαργαρίτης κρατούσαν το σκοράρισμα για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, όμως ήρθε η σειρά του Χαραλαμπόπουλου, που σημείωσε έξι συνεχόμενους πόντους και ο ΠΑΟΚ έκανε το 47-43, όμως με επιμέρους σκορ 1-4 το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 48-47.

Ο ΠΑΟΚ έκανε ένα πεντάλεπτο να σκοράρει στην τρίτη περίοδο και με όταν το έκανε ο Χαραλαμπόπουλος ισοφάρισε σε 50-50. Στη συνέχεια, δεν υπήρχε επίθεση και σημαντικό ρόλο έπαιξαν οι σκληρές άμυνες, με τους Γερμανούς να προηγούνται, πλην του 55-54 του Ζάρα στο 3’ και 4’’ πριν τη λήξη. Από εκείνο το σημείο και μετά, η Λούντβιγκσμπουργκ έκανε ένα 5-0 σερί και έφτασε στο 55-59 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου, με τον ΠΑΟΚ να μη βρίσκει κάποιον να σκοράρει.

Δύο τεχνικές ποινές και η υπερβολική αστοχία του ΠΑΟΚ, που δε σκόραρε μέχρι το 37’ στην τέταρτη περίοδο, έφερε ένα συνολικό 18-0 και ένα 13-0 στην τέταρτη περίοδο και το ματς έγινε 55-72, σε ένα ρεσιτάλ των Γερμανών μέσα στη ρακέτα και με τον Τζόουνς να αναλαμβάνει ανεπιτυχώς τις τελευταίες επιθέσεις. Το σερί των Γερμανών έγινε 20-0 και ο Κατσίβελης σημείωσε τους πρώτους πόντους (!) του «Δικεφάλου» στην τέταρτη περίοδο και μείωσε απλά σε 58-74. Το ματς έγινε 60-80 και 61-83 και ολοκληρώθηκε στο 63-83.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 48-47, 55-59, 63-83

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Κλάσεν, Χρυσικόπουλος, Κρουμπάλι 5, Κόνιαρης 6 (4/4 βολές), Τσόχλας, Μαργαρίτης 15 (1), Ζάρας 8 (2), Χαραλαμπόπουλος 7 (1), Κατσίβελης 16 (2), Γκος 2, Τζόουνς 3, Τρις 1

ΛΟΥΝΤΒΙΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ (Πάτρικ): Γουάλκαπ 18 (3), Εβανς 13 (8 ριμπάουντ), Τζόνσον 6, ΜακΚρέι, Σίαρς 8, Γκέσκε 3 (1), Πίτερ-ΜακΝίλι 6 (1), Κοχ 3 (1), Βαλεσκόφσκι 8, Κουκ 8 (1), Τίεμαν 10 (9 ριμπάουντ)

Επιμέλεια: Παναγιώτης Βλαχαδάμης

TAGS: Π.Α.Ο.Κ.