Μόλις έξι λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν αρκετά για τη Νιουκάστλ ώστε να ξεπεράσει το εμπόδιο της ουραγού Χάντερσφιλντ, επικρατώντας με 2-0.

Οι «καρακάξες» είχαν το πάνω χέρι σε όλη τη διάρκεια του ματς, ενώ η αποβολή του Σμιθ με απευθείας κόκκινη στο 20’ άλλαξε τις αριθμητικές ισορροπίες και έκανε ακόμα πιο εύκολο το έργο των γηπεδούχων.

Η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ βρήκε δίχτυα ακριβώς στο ξεκίνημα της επανάληψης, με τον κορυφαίο του ματς, Ροντόν να κάνει το 1-0 στο 46ο λεπτό.

Το τελικό 2-0 που έφερε τη Νιουκάστλ στο +4 από τη ζώνη του υποβιβασμού, διαμόρφωσε στο 52’ ο Πέρεθ.
Την ίδια ώρα, δύο πέναλτι έκριναν το ματς της Μπόρνμουθ με τη Γουλβς, με το τελικό 1-1 να μην βολεύει την ομάδα του Γουλβερχάμπτον και τα όνειρα που έκανε για την εξάδα.

Ο Κινγκ στο 14’ από τα 11 μέτρα άνοιξε το σκορ για την Μπόρνμουθ, ενώ στο 83’ ο Ραούλ Χιμένες επίσης από την άσπρη βούλα, ισοφάρισε για τους «λύκους» σε 1-1.