Νικηφόρα συνέχισε τις υποχρεώσεις της στην Eredivisie Φέγενορντ, η οποία νίκησε την Γκρόνινγκεν με 1-0 στο «Ντε Κάιπ» και παρέμεινε στο -13 από την πρωτοπόρο Αϊντχόφεν. Θρίαμβος της Ουτρέχτης (5-0) στο παιχνίδι με τη Ντε Γκράαφστσαπ, νίκη με ανατροπή η Εξελσιόρ, 3-1 η Φίτεσε την Βίλεμ, ισοπαλία-θρίλερ για Φένλο και Αλκμάαρ.

Ένα γκολ του Τοόρνστρα στο 7’, αποδείχθηκε αρκετό για τη Φέγενορντ, η οποία νίκησε τη Γκρόνιγκεν στο «Ντε Κάιπ» και παρέμεινε στην τρίτη θέση του πρωταθλήματος, παραμένοντας όμως ακόμα πολύ μακριά (-13) από την πρωτοπόρο Αϊντχόφεν. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο ξέμειναν από δυνάμεις και δεν κατάφεραν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης.

Στο συναρπαστικότερο παιχνίδι της αγωνιστικής, η Φένλο σόκαρε την Αλκμάαρ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν και επέστρεψε από το 2-0, ισοφαρίζοντας σε 2-2! Η Αλκμάαρ προηγήθηκε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κοπμέινερς στο 7’ και διπλασίασε τα τέρματά της στο 15’ με τον Ιντρισί. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 30’ με τον Εμλαπά, κόντρα στη ροή του αγώνα, στον οποίο η Αλκμάαρ είχετην πρωτοβουλία. Τίποτα δεν άλλαξε, μέχρι να μπούμε στο τρίλεπτο των καθυστερήσεων. Όλα έμοιαζαν να τελείωσαν για τη Φένλο στο 90’+1’, όταν ο Φαν Όιεν αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, αλλά στο 90’+3’, ο Γιόοστεν ισοφάρισε και χάρισε τον βαθμό στους γηπεδούχους.

Η Ουτρέχτη συνέτριψε με 5-0 τη Ντε Γκράαφστσαπ και ανέβηκε στην Πέμπτη θέση της βαθμολογίας. Τονχωρό των γκολ άνοιξε στο 15’ ο Φαν ντε Στρέεκ, ενώ μόλις τρία λεπτά μετά (17’), ο Γιάνσεν με κεφαλιά «έγραψε» το 2-0. Στο 24’ ο Κερκ με φανταστικό τακουνάκι έκανε το 3-0, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Βένεμα μετέτρεψε σε θρίαμβο τη νίκη των γηπεδούχων. Αρχικά στο 80’ έκανε από κοντά το 4-0 και στο 89’ διαμόρφωσε με ευκολία το τελικό 5-0.

Με ανατροπή και χάρη σε ένα γκολ στο 89’, κέρδισε η Εξελσιόρ στην έδρα της Έμμεν και την προσπέρασε στον βαθμολογικό πίνακα. Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο 47’ με κεφαλιά του Γιάνσεν, αλλά η Εξελσιόρ αντέδρασε στη συνέχεια και κατάφερε να «φέρει τούμπα» το παιχνίδι. Στο 60’ ο Μεσαούντ ισοφάρισε από κοντά με κεφαλιά-ψαράκι, με την ολική ανατροπή να ολοκληρώνεται στο 89’, χάρη σε ένα γκολ του Κολβάικ, μετά από φάση διαρκείας μπροστά στην εστία της Έμμεν.

Εύκολη νίκη με 3-1 πανηγύρισε η Φίτεσε στην έδρα της Βίλεμ, πετυχαίνοντας μάλιστα όλα της τα γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Ο Μπέρο άνοιξε το σκορ στο 13’ και ο Νταρφαλού με προβολή από πολύ κοντά έκανε το 2-0. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, η Φίτεσε πέτυχε και τρίτο γκολ, με τον Όντεγκααρντ να εκτελεί φάουλ και τον Λίνσεν να σκοράρει με κεφαλιά. Το μόνο που κατάφερε η Βίλεμ στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν να μειώσει σε 3-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σολ στο 87’.