Το πάλεψε ο ΠΑΟΚ αλλά υποκλίθηκε στην ανωτερότητα του Ολυμπιακού που επικράτησε 3-1 σετ και παρέμεινε αήττητος μετά από τέσσερα παιχνίδια της Volleyleague γυναικών.

Ο «δικέφαλος του Βορρά προηγήθηκε στα σετ και πάλεψε μέχρι τέλους, όμως η εμπειρία των «ερυθρόλευκων» ήταν αυτή που έκανε τη διαφορά στο φινάλε.

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα με σερί τριών πόντων (11-15), ενώ μετά από σερί λαθών οι δύο ομάδες έφτασαν στο 15-18 και 18-19. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 19-19, όμως η Έτσεν έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (19-21). Η ισοφάριση από τις γηπεδούχες έφτασε ξανά στο 22-22, ενώ με ισοφαρίζοντας έφτασαν στο 25-25. Η Σκοτ έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό στο 26-25, που «έσβησε» η Έρτσεν. Με μπλοκ της Πολυνοπούλου ο ΠΑΟΚ βγήκε ξανά μπροστά, για να τελειώσει το φοβερό πρώτο σετ η Καζορόφσκα με 28-26 για τις φιλοξενούμενες.

Μικρό προβάδισμα πήρε ο ΠΑΟΚ και στις αρχές του δεύτερου σετ, που έσβησε ο Ολυμπιακός στο 9-9, ενώ η Λαζάρεβιτς του έδωσε πρώτη φορά τα ηνία με 10-9. Με πρωταγωνίτσρια τη Ζακχαίου ο Ολυμπιακός ξέφυγε στο +5 (18-13)που άνοιξε το δρόμο για το 1-1 με 25-14.

Και στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά και βρέθηκε να προηγείται με 15-7, μετά από σερί οκτώ πόντων. Η διαφορά διατηρήθηκε ως το 17-8, όταν ξεκίνησε η αντεπίθεση των ερυθρόλευκων, που έτρεξαν ένα δικό τους επιμέρους σερί (13-1) και πήραν το προβάδισμα με 21-18 και έφτασαν στο 2-1 σετ με απίθανη ανατροπή (25-20).

Έχοντας, πλέον, ξεκάθαρα την ψυχολογία με το μέρος του, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 9-3, όμως και πάλι ο ΠΑΟΚ έτρεξε σερί και ισοφάρισε (10-10). Οι ερυθρόλευκες διατήρησαν τον πρώτο λόγο, με τις Θεσσαλονικείς να μην τις αφήνουν να ξεφύγουν στο σκορ, φτάνοντας πόντο πόντο ως το 19-19. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε για πρώτη φορά μετά από αρκετή ώρα σε κρίσιμο σημείο (19-20), όμως ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα και έτρεξε σερί πέντε πόντων (24-20) που του έδωσε μεγάλο προβάδισμα. Μπλοκ στην Λαζάρεβιτς και άσος της Πολυνοπούλου κράτησαν ζωντανές τις φιλοξενούμενες , όμως επίθεση της Λαζάρεβιτς σκότωσε τις ελπίδες τους, κάνοντας το 3-1 σετ με 25-22.

Τα σετ: 3-1 (26-28, 25-14, 25-20, 25-22)

Πορφύρας-Μαρκόπουλο

Μπελιά στον bwinΣΠΟΡ FM: «Ανατρίχιασα με τον κόσμο του Παναθηναϊκού - Τα αποτελέσματα του Νέσιτς μιλούν από μόνα τους»

Και επίσημα στην ΑΕΚ η Εύα Χαντάβα

Μιτσέλι: «Δεν μας άξιζε αυτό το τέλος, αλλά χάσαμε την ευκαιρία μας στο 2-0

Αναδείχθηκε MVP του πρωταθλήματος η Σέρινταν Άτκινσον

«Με το τριφύλλι στην καρδιά για την Ρούξι»: Η ΠΑΕ Παναθηναϊκός συνεχάρη για το πρωτάθλημα στο βόλεϊ

Αποθέωσε τον Καλμαζίδη ο Νέσιτς: «Ένα μεγάλο ευχαριστώ που βρήκα μια έτοιμη ομάδα»

Οι «πράσινες» θριαμβεύτριες: Η απονομή του Παναθηναϊκού στη Λεωφόρο και η συγκινητική αφιέρωση στην Ρούξι Ντουμιτρέσκου!

H «Xρυσή Βίβλος» της Α1 βόλεϊ γυναικών: Έφτασε τους 26 τίτλους ο Παναθηναϊκός, παρέμεινε στους 8 ο Ολυμπιακός

Σηκώνουν την κούπα στον «Τάφο του Ινδού» και αποθεώνονται από τον κόσμο τα κορίτσια του Παναθηναϊκού

Μυθική ανατροπή στους τελικούς με τον Ολυμπιακό και three peat με δεύτερο break για τον Παναθηναϊκό!