Ο Φοίνικας Σύρου νίκησε στο «Δημήτρης Βικέλας» την ΑΕΚ στο τάι μπρέικ 3-2 σετ στον δεύτερο ημιτελικό του Λιγκ Καπ της Volley League και προκρίθηκε στον τελικό της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό 23 στις Κυκλάδες και 29 Γενάρη στου Ρέντη.

Αυτή είναι η τρίτη φορά που οι "πειρατές" θα αγωνιστούν σε τελικό της διοργάνωσης μετά το 2012 και το 2014.

Ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός, με τους Εβάντρο, Φίλιο και Ντόκιτς να κάνουν καταπληκτική εμφάνιση και να κερδίζουν στα σημεία την ΑΕΚ, η οποία είχε πρωταγωνιστές τον Στοΐλοβιτς και τον Σελεφζούν.

«Σφιχτό» ήταν το σκορ στο πέμπτο σετ, με τον Φοίνικα να είναι πάντα ένα βήμα μπροστά και την ΑΕΚ να ισοφαρίζει. Ο Εβάντρο με κόντρα επίθεση έκανε το 11-9, αλλά η ΑΕΚ ισοφάρισε 11-11 με δύο επιθέσεις του Στοΐλοβιτς.

Στο 12-12, ο Ντόκιτς έδωσε πάλι προβάδισμα με 13-12, ο Τζιουμάκας έχασε καθοριστική επίθεση (14-12) και ο αγώνας τελείωσε με πόντο του Χήρα.

Τα σετ: 18-25, 26-24, 27-29, 25-19, 15-12

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Χήρας 10π. (5/9επ., 5 μπλοκ), Φίλιο 16 (7/9, 6 μπλοκ), Εβάντρο 22 (20/36, 2 άσσοι, 45%υπ., 28%αρ.), Λέσκοφ 5 (2/4, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Ντόκιτς 18 (15/45, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Παπαδόπουλος 9 (7/28, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 64%υπ., 31%αρ.) / Αχιλλεόπουλος (λ. – 67%υπ., 50%υπ.), Αδάμ, Βουλκίδης, Βελούδης (λ.-39%υπ., 17%αρ.), Μήλης

ΑΕΚ (Νεόφυτος): Χαραλαμπίδης 7π. (5/9επ., 2 μπλοκ), Σελαφζούν 4 (1/5, 2 μπλοκ, 1 άσσος,) Στοΐλοβιτς 22 (19/34, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Κανέλλος 8 (5/9, 3 μπλοκ), Τζιουμάκας 11 (8/28, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Μότα 11 (7/19, 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 47%υπ., 3%αρ.) / Γκαράς (λ. – 24%υπ., 10%αρ.), Κουλοχέρης, Παπαδόπουλος 6 (5/10, 1 μπλοκ), Δρογκάρης

Ο Παναγιώτης Παπαδόπουλος δήλωσε πως: «Όπως είπα και στα παιδιά πριν το ματς, ήταν ένα παιχνίδι χωρίς, αύριο, δεν το βλέπει κανείς και δεν υπάρχουν στατιστικά, δεν υπάρχει τίποτα, απλά πας μόνο να πάρεις τη νίκη και να προκριθείς στον τελικό. Θέλαμε το αποτέλεσμα, όμως, όπως είδαμε, ήταν ένα ακόμη "σφιχτό" παιχνίδι, με πολλά και λάθη κι από τις δύο ομάδες. Πιστεύω πως και σήμερα δεν είχαμε την απόδοση που έπρεπε, καθώς σε κάποια κομμάτια του αγώνα χάνουμε την ψυχραιμία μας.

Παρόλα αυτά, δείξαμε σθένος στο πέμπτο σετ και πήραμε επιτέλους το ματς και σπάσαμε την "κακοδαιμονία" που είχαμε στα τελευταία παιχνίδια. Πιστεύω πως "κλειδί" ήταν στο τρίτο σετ, όταν ήμαστε μπροστά με 17-14, όμως καταφέραμε να το χάσουμε και να στείλουμε ένα ακόμη ματς σε πέμπτο σετ. Αν το είχαμε πάρει, τώρα θα μιλούσαμε για ένα άλλο παιχνίδι».

Ο Νίκος Νεόφυτος δήλωσε πως:«Δυστυχώς, ένα ματς που θα μπορούσαμε να είχαμε πάρει εύκολα με 3-0 σετ καταφέραμε να το χάσουμε. Ολα πήγαιναν "ρολόι" μέχρι και το φινάλε του δεύτερου σετ που προηγηθήκαμε 24-22. Δεν το τελειώσαμε εκεί στις ευκαιρίες που είχαμε. Ο Φοίνικας ισοφάρισε και μπήκε στον αγώνα. Ακόμα και όταν κάναμε την "ανατροπή" εμείς στο τρίτο σετ με τον ίδιο τρόπο δεν ήταν διαφορετικό, γιατί είχαμε κάνει τον αντίπαλό μας να μπει στον αγώνα. Αυτά τα ματς τα κερδίζεις με τακτική και αιφνιδιασμό.

Κρίμα, γιατί χάσαμε μία μεγάλη ευκαιρία να βρεθούμε για δεύτερη φορά σε έναν τελικό Λιγκ Καπ. Θα άλλαζε όλη η πορεία του τμήματος αυτή η πρόκριση. Το θέλαμε όλοι πολύ και ίσως αυτό να μας κόστισε στο φινάλε. Εχω τις αμφιβολίες μου για το άουτ που δόθηκε στον Τζιουμάκα στο 13-12 του πέμπτου σετ. Καλή επιτυχία στον Φοίνικα. Συνεχίζουμε, μαζεύουμε το μυαλό μας και πάμε για το ντέρμπι με την Κηφισιά για το πρωτάθλημα, ματς που το θέλουμε πολύ».

Μιτσέλι: «Δεν μας άξιζε αυτό το τέλος, αλλά χάσαμε την ευκαιρία μας στο 2-0

Αναδείχθηκε MVP του πρωταθλήματος η Σέρινταν Άτκινσον

«Με το τριφύλλι στην καρδιά για την Ρούξι»: Η ΠΑΕ Παναθηναϊκός συνεχάρη για το πρωτάθλημα στο βόλεϊ

Αποθέωσε τον Καλμαζίδη ο Νέσιτς: «Ένα μεγάλο ευχαριστώ που βρήκα μια έτοιμη ομάδα»

Οι «πράσινες» θριαμβεύτριες: Η απονομή του Παναθηναϊκού στη Λεωφόρο και η συγκινητική αφιέρωση στην Ρούξι Ντουμιτρέσκου!

H «Xρυσή Βίβλος» της Α1 βόλεϊ γυναικών: Έφτασε τους 26 τίτλους ο Παναθηναϊκός, παρέμεινε στους 8 ο Ολυμπιακός

Σηκώνουν την κούπα στον «Τάφο του Ινδού» και αποθεώνονται από τον κόσμο τα κορίτσια του Παναθηναϊκού

Μυθική ανατροπή στους τελικούς με τον Ολυμπιακό και three peat με δεύτερο break για τον Παναθηναϊκό!

Παναθηναϊκός: Αλλαγές στις θέσεις των ξένων - Κοντά στον Αμερικανό κεντρικό, Πάτρικ Γκάσμαν