Το Λαύριο έχασε την ευκαιρία να πάρει το «διπλό» που θα του χάριζε από τώρα την πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketball Champions League, αλλά η ήττα που γνώρισε με 74-62 στο Νόβγκοροντ από τη Νίζνι δεν είναι καταδικαστική. Μία νίκη στις δύο τελευταίες αγωνιστικές, με Ντιζόν εκτός ή Μάλαγα εντός ή αν οι Ρώσοι δεν κάνουν το 2/2, θα φέρουν την πρόκριση στην ομάδα του Χρήστου Σερέλη, που είναι στο 2-2.

Κορυφαίος για την ελληνική ομάδα, που επέστρεψε από το -15 στο -2, ήταν ο Τζέρι Σμιθ με 23 πόντους, αλλά στοίχισαν τα 19 επιθετικά ριμπάουντ των γηπεδούχων που πήραν την πρώτη τους νίκη στη διοργάνωση (1-3). Ο Ιβάν Στρέμπκοφ με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ έκανε τη διαφορά για τη Νίζνι.

Το Λαύριο έκανε δυναμική εκκίνηση στο ματς και με οδηγούς τους Κακλαμανάκη και Κάρτερ προηγήθηκε με πέντε (7-12). Στρέμπκοφ και Γιοβάνοβιτς οδήγησαν τη Νίζνι σε ένα επί μέρους 14-4, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 21-16. Οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Αστάπκοβιτς ξέφυγαν με +11 (33-22) στα μισά της δεύτερης περιόδου. Με τον Σμιθ να μπαίνει στην εξίσωση η ομάδα του Χρήστου Σερέλη πλησίασε στους έξι, 35-29, αλλά οι Ρώσοι έχοντας 11 επιθετικά ριμπάουντ έκλεισαν το ημίχρονο με 40-31.

Η Νίζνι αποσπάστηκε ακόμη περισσότερο στο τρίτο δεκάλεπτο, 49-34, εκμεταλλευόμενη και την αστοχία του Λαυρίου στα τρίποντα (3/16). Όμως ένα φοβερό επιθετικό ξέσπασμα του Σμιθ επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να ψαλιδίσουν τη διαφορά στους πέντε, 53-48, στο τέλος της περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι ήταν σε απόσταση βολής, 60-58, εξίμισι λεπτά πριν το τέλος, αλλά οι παίκτες του Ζόραν Λούκιτς αντέδρασαν και με ένα επί μέρους 10-2 αποσπάστηκαν 70-60 και «καθάρισαν» το παιχνίδι.

Δεκάλεπτα: 21-20, 40-31, 53-48, 74-62