Η Σέλτικ «καθάρισε» με συνοπτικές διαδικασίες την Νταντί Γιουνάιτεντ επικρατώντας εκτός έδρας 3-0, και παρέμεινε ζωντανή στο κυνήγι της κορυφής, ούσα στο -4 από την Ρέιντζερς!

Οι «κέλτες», για τους οποίους ο Γιώργος Γιακουμάκης ήταν εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού, δεν αντιμετώπισαν κανένα απολύτως πρόβλημα να φτάσουν στο τέταρτο διαδοχικό τρίποντο στο πρωτάθλημα.

Από το πρώτο κιόλας ημίχρονο οι παίκτες του Ποστέκογλου έβαλαν γερές βάσεις για τη νίκη, χάρη στο απίθανο γκολ του Ρόγκιτς στο 19ο λεπτό, αλλά και το τέρμα του Τέρνμπουλ στο 40'. Το «κερασάκι» στην τούρτα έβαλε ο Λίαμ Σκέιλς στο 81ο λεπτό για το τελικό 3-0.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η Χαρτς επέστρεψε στις νίκες, φεύγοντας με το διπλό από την έδρα της προτελευταίας Λίβινγκστον (0-1). Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Λίαμ Μπόις στο 49ο λεπτό, χαρίζοντας στις «καρδιές» το όγδοο τρίποντο της σεζόν με το οποίος φιγουράρει στην τρίτη θέση του πρωταθλήματος.