Για δύο πέναλτι φωνάζει η Ίντερ και μάλλον έχει δίκιο στη μία περίπτωση. Τρία γκολ δεν μέτρησε ο διαιτητής (ένα για τη Μίλαν, δύο για τους «νερατζούρι»), αλλά η τελευταία από τις αποφάσεις του εξόργισε τους θεωρητικά γηπεδούχους, καθώς υποδείχθηκε επιθετικό φάουλ μακριά από την μπάλα…

Μετά από όλα αυτά είναι μάλλον λογικό η πολύ καλύτερη Ίντερ του δευτέρου ημιχρόνου να νιώθει αδικημένη τόσο από το τελικό 0-0, όσο και από τις αποφάσεις του διαιτητή..

Καλύτερη η Μίλαν στο πρώτο ημίχρονο, ήταν η ομάδα που δημιούργησε περισσότερες ευκαιρίες κυρίως με τους Μενές και Σούσο, οι οποίοι όμως δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Χαντάνοβιτς. Αντίθετα, ο τερματοφύλακας της Ίντερ στα πρώτα 45 λεπτά νικήθηκε από τον Άλεξ στο 29’, αλλά το γκολ δεν μέτρησε αφού ο διαιτητής είχε υποδείξει οφ σάιντ.

Αντίστοιχη φάση είχαν στο 50’ και οι «νερατζούρι» που σκόραραν μετά από εξαιρετική αντεπίθεση με τον Παλάσιο. Δυστυχώς όμως γι’ αυτούς, νωρίτερα ο Ικάρντι που ήταν αυτός που τροφοδότησε τον Αργεντινό, ήταν σε αντικανονική θέση.

Πάντως, οι θεωρητικά γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι στο δεύτερο ημίχρονο και μάλιστα ζήτησαν πέναλτι δύο πέναλτι μέσα σε διάστημα δύο λεπτών! Το πρώτο για χέρι του Μεξές σε προσπάθεια του Παλάσιο (το οποίο μάλλον σωστά θεωρήθηκε ακούσιο) και το δεύτερο ξανά για χέρι του Αντονέλι σε σουτ του Ερνάνες. Η απόφαση του διαιτητή να δείξει κόρνερ οδήγησε σε πολλές –δικαιολογημένες αυτήν τη φορά- διαμαρτυρίες των παικτών του Μαντσίνι.

Σαν να μην έφτανε αυτό, οι «νερατζούρι» είχαν ακόμη μια ευκαιρία να εξοργιστούν με τον Λούκα Μπάντι και τους συνεργάτες του. Στο 72’ είχαμε άλλη μία εξαιρετική επιθετική ενέργεια της Ίντερ απέναντι στους ανύπαρκτους «ροσονέρι» που κατέληξε με τον Μεξές να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Αρχικά ο άρχοντας του αγώνα έδειξε σέντρα, αλλά μετά από υπόδειξη του βοηθού του, δεν το μέτρησε σφυρίζοντας φάουλ του Παλάσιο στον Αντονέλι στην απόπειρά του να πάρει καλύτερη θέση στην περιοχή.

Ακολούθησε μπαράζ ευκαιριών για την Ίντερ, αλλά ο Ντιέγκο Λόπες έλεγε συνεχώς «όχι» και το 0-0 διατηρήθηκε μέχρι το τέλος.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Ντ’ Αμπρόσιο, Ρανόκια, Βίντιτς, Χουάν Χεσους, Γκνουκουρί (67’ Όμπι), Μεδέλ, Κόβατσιτς (76’ Σακίρι), Ερνάνες, Παλάσιο, Ικάρντι.

ΜΙΛΑΝ: Ντιέγκο Λόπες, Αμπατε, Άλεξ (70’ Παλέτα), Μεξές, Αντονέλι, Πόλι (81’ Τσέρτσι), Ντε Γιονγκ, Φαν Χίνκελ, Σούσο (73’ Ντέστρο), Μενές, Μποναβεντούρα.