Άδοξο τέλος είχε η περιπέτεια του Περιστερίου bwin στο Basketball Champions League. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έχασε με 89-82 στη Γαλλία από την Ντιζόν στον τρίτο και καθοριστικό αγώνα για τα play in της διοργάνωσης και δεν κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για τους «16».

Το σύνολο των δυτικών προαστίων προηγήθηκε με +11 στις αρχές της δεύτερης περιόδου, αλλά στη συνέχεια κατέρρευσε. Είδε τους γηπεδούχους να φτάνουν στο +18 (61-43) και παρότι πλησίασαν στους πέντε στο τελευταίο τετράλεπτο (74-69), δεν μπόρεσαν να απειλήσουν περισσότερο.

Ο Λεωνίδας Κασελάκης με 22 πόντους και ο Σιλβέν Φρανσίσκο με 17 αλλά και 9 ασίστ ξεχώρισαν για τους ηττημένους, ενώ ΜακΝτάφι και Γουέρ με 20 πόντους έκαστος πρωταγωνίστησαν για την ομάδα του Νέναντ Μάρκοβιτς.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν εντυπωσιακή εκκίνηση στο ματς και με μπροστάρη τον Κασελάκη πέτυχαν τους πρώτους εννιά πόντους του ματς (0-9). Η Ντιζόν χρειάστηκε σχεδόν τέσσερα λεπτά για να σπάσει το ρόδι (2-9), αλλά με τον αρχηγό του… on fire, να φτάνει γρήγορα τους 13π. με απόλυτη ευστοχία, το Περιστέρι bwin συνέχισε να έχει τον έλεγχο (10-19).

Συνεχίζοντας εντυπωσιακά και φτάνοντας τα 5/6 τρίποντα με σουτ του Μωραΐτη, η ομάδα του Σπανούλη ξέφυγε με +11 (18-29), ωστόσο στη συνέχεια ήρθε ένα… black out το οποίο εκμεταλλεύτηκε η Ντιζόν και με ένα 13-0 πήρε τα ηνία, 31-29. Η γαλλική ομάδα έκλεισε το ημίχρονο με 0/9 τρίποντα και 10 λάθη, κατάφερε να βρεθεί στο 39-34, για να περιορίσουν τη ζημιά Φρανσίσκο και Ραντάνοφ, πριν πάνε οι ομάδες στα αποδυτήρια με 39-38.

Τα λάθη και οι αδυναμίες στην άμυνα του Περιστερίου bwin επέτρεψαν στην Ντιζόν, με πλουραλισμό στην επίθεση, να «χτίσει» διψήφια διαφορά στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, 50-40. Οι παίκτες του Kill Bill δεν μπόρεσαν να προβάλουν αντίσταση βλέποντας τους γηπεδούχους να φτάνουν και στο +18, 61-43, στα τρία λεπτά πριν βγει η περίοδος. Η ομάδα των δυτικών προαστίων δεν κατέθεσε τα όπλα και πλησίασε στην τέταρτη περίοδο στους οκτώ, 72-66, μπαίνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο. Ο Μπίλαν έφερε το ματς και στους πέντε, 74-69, 3:54 για τη λήξη, αλλά η συνέχεια ανήκε στους γηπεδούχους, που αποκατέστησαν τη διψήφια διαφορά, 83-72.

Δεκάλεπτα: 16-24, 39-38, 63-51, 89-82