Σιγά που θα άφηνε μια τέτοια ευκαιρία να πάει χαμένη η Ντόρτμουντ! Οι Βεστφαλοί εκμεταλλεύτηκαν τις γκέλες των Μπάγερν Μονάχου και Ουνιόν Βερολίνου, και χάρη στην άνετη επικράτηση επί της Χέρτα με σκορ 4-1 στο «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ», έβαλαν «φωτιά» στην κορυφή της Bundesliga!

Με το τρίποντο αυτό, η Μπορούσια Ντόρτμουντ έφτασε τους 43 βαθμούς μετά το πέρας 21 αγωνιστικών του πρωταθλήματος, όσους έχει και η Μπάγερν και η Ουνιόν, σε μια... τρελή τριπλή ισοβαθμία, στην πιο ανταγωνιστική Bundesliga των τελευταίων ετών!

Στο αγωνιστικό σκέλος, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 27ο λεπτό με απίθανο τακουνάκι του Αντεγέμι από ασίστ του Ρόις, με τον Μάλεν πέντε λεπτά αργότερα να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 2-0.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, η Χέρτα μείωσε με τον Τουσάρ, για να έρθουν στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα οι Ρόις (76') και Μπραντ (90') να «κλειδώσουν» το τρίποντο για την Ντόρτμουντ!