Με τέτοιον Μπάτλερ πώς να χάσουν οι Μπουλς. Ο 25χρονος γκαρντ ήταν καταπληκτικός σε άμυνα και επίθεση και πήρε από το χέρι τους «Ταύρους» στην τελευταία περίοδο σημειώνοντας 14 με 3/3 τρίποντα και τους οδήγησε εκ του ασφαλούς στη νίκη με 91-82 και στο 2-0 στους μεταξύ τους αγώνες για τα play offs του ΝΒΑ.

Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ μουδιασμένα στο παρκέ του «United Center», πετυχαίνοντας μόλις 27 (11-16) πόντους στο πρώτο δωδεκάλεπτο. Τα… αίματα άναψαν στη συνέχεια με τους διαιτητές να μοιράζουν τεχνικές ποινές, όμως τα περιφερειακά σουτ άρχισαν να βρίσκουν στόχο εκατέρωθεν και οι Μπουλς πήραν «βραχεία κεφαλή» στο σκορ (39-38) στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Χέρι-χέρι πήγαν οι δύο αντίπαλοι και στη συνέχεια με τους Μπακς να παραμένουν σε απόσταση βολής (71-68), καθώς ξεκίνησε η τελευταία περίοδος. Μάλιστα με ένα σερί 6-0 (71-74) επιχείρησαν να… πιάσουν τους «Ταύρους» από τα κέρατα. Τότε όμως φάνηκε η εμπειρία και η ποιότητα των Μπουλς, οι οποίοι απάντησαν με 13 διαδοχικούς πόντους (84-74) και ουσιαστικά καθάρισαν την υπόθεση-νίκη.

Συνολικά ο MVP του αγώνα, Τζίμι Μπάτλερ είχε 31 πόντους με 10/19 σουτ (3/9 τρίποντα), 8/14 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κόψιμο και έπαιξε καταπληκτική άμυνα στον Γιάννη Αντετοκούνμπο περιορίζοντας τον στους 6 πόντους με 2/11 σουτ, ενώ ο Έλληνας φόργουορντ μάζεψε 11 «σκουπίδια».

Από τους Μπουλς ο Ντέρικ Ρόουζ ήταν άποντος στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στη συνέχεια ανέκαμψε φτάνοντας τους 15 πόντους, ενώ ο Πάου Γκασόλ έκανε το double-double με 11 πόντους και 16 ριμπάουντ. Άξιο αναφοράς και τα 19 ριμπάουντ που πήρε ο Τζοακίμ Νοά.

Για τους Μιλγουόκι Μπακς καλύτερος παίκτης ήταν ο Κρις Μίντλετον με 22 πόντους και ακολούθησε ο Κάρτερ-Ουίλιαμς με 12.

Πλέον η σειρά θα οδηγηθεί στο «Bradley Center» του Μιλγουόκι, όπου θα αναμετρηθούν την Πέμπτη (23/4) και το Σάββατο (25/4).

Τα δωδεκάλεπτα: 11-16, 39-38, 71-68, 91-82

Σικάγο Μπουλς (Θίμποντο): Ρόουζ 15 (9ας., 7ρ.), Μπάτλερ 31 (9ρ.), Ντανλίβι 12, Νοά 6 (19ρ.), Γκασόλ (16ρ.), Γκίμπσον, Μίροτιτς 8, Μπρουκς 5, Σνελ 3

Μιλγουόκι Μπακς (Κιντ): Αντετοκούνμπο 6 (2/11 δίπ., 2/2β., 11ρ., 4ασ., 2κλ., 1κ., 2λ.), Κάρτερ-Ουίλιαμς 12, Μίντλετον 22, Ιλιασόβα 8, Πατσούλια 7, Μπέιλες 8, Ντάντλεϊ 3, Χένσον 8, Μέιγιο 8

Επιμέλεια: Αριστοτέλης Παπαδάκης