Προβάδισμα πρόκρισης στους «16» του Κυπέλλου Ισπανίας πήρε η Εσπανιόλ με το 1-1 στην έδρα της Αλκορκόν.

Οι Καταλανοί αγωνίστηκαν με πολλές αλλαγές στο «Σάντο Ντομίνγκο», ενώ επέστρεψε κάτω απ’τα δοκάρια της ομάδας μετά από αρκετό καιρό και ο Ρομπέρτο. Οι γηπεδούχοι, ήταν καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του ματς και προηγήθηκαν με τον Χιμένεθ στο 51ο λεπτό. Η Εσπανιόλ πίεσε στο φινάλε και κατάφερε να πάρει εν τέλει το προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού (22/12) χάρη σε τέρμα του Αντόνιο Ρέγες στο 84ο λεπτό.

Αγκαλιά με την πρόκριση στην επόμενη φάση είναι η Εϊμπάρ που πέρασε με σκορ 2-1 από την έδρα της Σπόρτινγκ Χιχόν. Οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν με πολλές αλλαγές και είχαν το μυαλό τους στο κρίσιμο ματς πρωταθλήματος κόντρα στην Οσασούνα. Έτσι, η ομάδα του Μεντιλίμπαρ, που είναι σαφώς πιο άνετη στην La Liga και δεν αδιαφορεί για την συγκεκριμένη διοργάνωση, κατάφερε με γκολ του Πένια στο 89’ να πάρει τη νίκη που της δίνει τεράστιο προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς.

Τέλος η σεζόν για τον Μπακαμπού λόγω τραυματισμού

Θέση εποπτεύοντα της ομοσπονδίας της Ισπανίας ανέλαβε ο Ντελ Μπόσκε

Λεβαντόβσκι: «Θα συνεχίσω να παίζω για τουλάχιστον δύο χρόνια ακόμα στη Μπαρτσελόνα»

Έξαλλος με το VAR ο Μπαράχα: «Υπάρχει οφσάιντ στο γκολ του Φερμίν»

Ξετύλιξε το «δώρο» του Μαμαρντασβίλι ο «καυτός» Λεβαντόφσκι και... ανατροπή στην ανατροπή για την Μπαρτσελόνα

Η αδιανόητη γκάφα του Τερ Στέγκεν στο ιστορικό του παιχνίδι με την Μπαρτσελόνα

Χωρίς νικητή το ντέρμπι της Ανδαλουσίας, αρκέστηκαν στον βαθμό Μπέτις και Σεβίλλη στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν»

Τρομερή ατμόσφαιρα και εντυπωσιακό κορεό στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» πριν την έναρξη του ντέρμπι της Ανδαλουσίας!