Με έναν βαθμό έφυγε από το Ιπουρούα η Μάλαγα παίρνοντας ισοπαλία 1-1 με την Μπέτις. Έναν βαθμό που τον οφείλει στον Ρομπέρτο, ο οποίος με τις μεγάλες επεμβάσεις του κράτησε την ομάδα του «όρθια», παρά τη μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλαν οι γηπεδούχοι να κάνουν την ανατροπή και να πανηγυρίσουν τη νίκη.

Η Μάλαγα προηγήθηκε στο 16ο λεπτό με τον Εν-Νεσιρί, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε ένα μεγάλο λάθος της άμυνας της Μπέτις.

Η πίεση που άσκησε στη συνέχεια του αγώνα η Μπέτις ήταν μεγάλη. Ωστόσο η παρουσία του Ρομπέρτο κάτω από τα δοκάρια της εστίας της Μάλαγα ήταν καθοριστική. Μόνο στη φάση του 77ου λεπτού με το τέρμα του Κίκε ο πρώην άσος του Ολυμπιακού δεν μπόρεσε να αντιδράσει σωστά. Έτσι το τελικό σκορ έμεινε το 1-1 με την Μάλαγα να φεύγει με έναν σημαντικό βαθμό.

Το πρόγραμμα της 20ης αγωνιστικής

Παρασκευή 19 Ιανουαρίου
Χετάφε-Αθλέτικ Μπιλμπάο 2-2
(21' Mολίνα, 74' Άνχελ - 13' Ουίλιαμς, 48' Γκαρθία)

Σάββατο 20 Ιανουαρίου
Εσπανιόλ-Σεβίλλη 0-3
(15’ Βάσκεθ, 34’ Σαράμπια, 90’ Μουριέλ)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Χιρόνα 1-1
(34’ Γκριζμάν-73’ Πορτού)

Βιγιαρεάλ-Λεβάντε 2-1
(26' Τριγκέρος πεν, 50' Τριγκέρος- 90+3' Ρόζερ)

Λας Πάλμας-Βαλένθια 2-1
(20' Βιέρα, 53' Καλέρι - 5' Μίνα)

Κυριακή 21 Ιανουαρίου
Αλαβές-Λεγανές 2-2
(Μουνίρ 46', Αλφόνσο 52'/Γκάμπριελ 75', Ζαλντούα 90')

Ρεάλ Μαδρίτης-Λα Κορούνια 7-1
(32’, 88’ Νάτσο, 42’, 58’ Μπέιλ, 68’ Μόντριτς, 78’, 84’ Κρ. Ρονάλντο / 23’ Αντριάν)

Σοσιεδάδ-Θέλτα 1-2
(10’ Γουίλιαν Χοσέ – 20’ πεν. Ιάγκο Άσπας, 75’ Γκόμεθ)

Μπέτις-Μπαρτσελόνα 0-5
(59’ Ράκιτιτς, 64’, 80’ Μέσι, 69’, 89’ Σουάρες)

Θέλτα – Μπέτις

Κίμιχ και Όλμο οι μεγαλύτεροι μεταγραφικοί στόχοι της Μπαρτσελόνα ενόψει καλοκαιριού

Τέλος η σεζόν για τον Μπακαμπού λόγω τραυματισμού

Θέση εποπτεύοντα της ομοσπονδίας της Ισπανίας ανέλαβε ο Ντελ Μπόσκε

Λεβαντόβσκι: «Θα συνεχίσω να παίζω για τουλάχιστον δύο χρόνια ακόμα στη Μπαρτσελόνα»

Έξαλλος με το VAR ο Μπαράχα: «Υπάρχει οφσάιντ στο γκολ του Φερμίν»

Ξετύλιξε το «δώρο» του Μαμαρντασβίλι ο «καυτός» Λεβαντόφσκι και... ανατροπή στην ανατροπή για την Μπαρτσελόνα

Η αδιανόητη γκάφα του Τερ Στέγκεν στο ιστορικό του παιχνίδι με την Μπαρτσελόνα

Χωρίς νικητή το ντέρμπι της Ανδαλουσίας, αρκέστηκαν στον βαθμό Μπέτις και Σεβίλλη στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν»

Τρομερή ατμόσφαιρα και εντυπωσιακό κορεό στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» πριν την έναρξη του ντέρμπι της Ανδαλουσίας!