Την πρώτη του νίκη στα φετινά φιλικά προετοιμασίας του πέτυχε ο ΟΦΗ, με τους Κρητικούς να επικρατούν 1-0 της Εξέλσιορ Μαάσλουις στο Οόστερμπεκ.

Η ομάδα του Νίκου Νιόπλια ήταν ανώτερη καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, χάνοντας μάλιστα πλήθος ευκαιριών στο πρώτο ημίχρονο. Στο 29' ο Μπουζούκης έπιασε εξαιρετικό πλασέ, βλέποντας τον Μποκς να προβαίνει σε δύσκολη απόκρουση. Ο πορτιέρε των Ολλανδών έβαλε «στοπ» και στην ωραία ενέργεια του Νέιρα στο 38'. Η κορυφαία στιγμή στο πρώτο μέρος άνηκε κι αυτή στον ΟΦΗ, με το σουτ του Ντουρμισάι στο 42' να σταματά στη ρίζα του δεξιού δοκαριού.

Εντέλει, οι Κρητικοί βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 80ο λεπτό, με τον -υπό δοκιμή- Κροάτη μπακ, Φιλίπ Πόμπι, να σεντράρει από τα δεξιά και τον Φαν Ντάινεν να σκοράρει με κεφαλιά.

Η σύνθεση του ΟΦΗ: Μανδάς, Μαρινάκης, Πασαλίδης, Ουές, Διαμαντής, Μεγιάδο, Ντιουσέ, Νέιρα, Μπουζούκης, Καμάου, Ντουρμισάι.

Στο β' ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Σηφάκης, Πόμπι, Φαν Ντάινεν, Μπαλογιάννης, Γιαννούλης, Αποστολάκης.