Ο Άγιαξ αντιμετώπισε την Γκρόνινγκεν εκτός έδρας και επικράτησε με 3-1, ενώ με αυτόν τον ξέφυγε στο +4 από την 2η Τβέντε. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά στο 20ο λεπτό με τον Λάρσεν, ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, Κλάασεν και Τάντιτς, έκαναν την ανατροπή. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα ο Στέφεν Μπεργκχούις έκανε το τελικό 3-1.

Η Τβέβντε σε ένα εντυπωσιακό πρώτο 25λεπτο Ρίκι Φαν Βολφσβίνκελ (το πρώτο με ασίστ Λημνιού) και τον Μίσελ Βλάπ, έκαναν το 3-0. Η Αϊντχόφεν κατάφερε αρχικά να μειώσει στο 35’, με τον Φέερμαν. Ο Κόντι Χάκπο έκανε το 3-2 στο 53’, ενώ ο Μποσκαγκλί ισοφάρισε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρα, η Αλκμάαρ επικράτησε με 3-1 επί της Φίτεσε, με τον Παυλίδη να είναι αυτός που άνοιξε το σκορ.

Η Φέγενορντ επικράτησε με 2-0 επι της Βίλεμ παρέμεινε στην 3η θέση, ενώ η Ουτρέχτη παρέμεινε στο 1-1 με την Βάαλβαϊκ και ισοβάθμησε με την Φίτεσε.