Πήρε τον τέταρτο τελικό με την ΑΕΚ και έμεινε ζωντανός για το πρωτάθλημα της Handball Premier ο Ολυμπιακός (27-25)!

Οι «ερυθρόλευκοι» είδαν την ομάδα του Αλέξη Αλβανού να μειώνει ακόμη και στο γκολ στα τελευταία λεπτά, παρά το γεγονός ότι η διαφορά έφτασε ακόμη και στο +6 στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά το σύνολο του Γραμματικού ήταν ψύχραιμο στα κρίσιμα σημεία και πήρε ένα σπουδαίο αποτέλεσμα, που το κρατά στο «κόλπο» για τον τίτλο.

Εξαιρετικό το παιχνίδι ανά διαστήματα, με τις δύο ομάδες να παίζουν απελευθερωμένα σε σχέση με τα τρία προηγούμενα. Την Τετάρτη (31/5) η μεγάλη αναμέτρηση στο «Γ. Κασιμάτης», η οποία θα κρίνει και τον φετινό πρωταθλητή!

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι προηγήθηκε με 3-1, αλλά η ΑΕΚ βρήκε τα πατήματά της και ισοφάρισε γρήγορα σε 3-3. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν το... γκάζι και έφτασαν στο 7-4 με τον Καραμπουρνιώτη, με την «Ένωση» να μειώνει σε 8-7 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ρογκούλσκι.

Από το 15’ και έπειτα, το παιχνίδι ήταν στο γκολ, με την «Ένωση» να ισοφαρίζει σε 11-11 με τον Λέμος. Η ομάδα του Γραμματικού ανέβασε ξανά την απόδοσή της και μεγάλωσε και πάλι τη διαφορά, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με 16-12.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ξανά πολύ δυναμικά και άνοιξε αρκετά τη διαφορά. Μάλιστα αυτή έφτασε μέχρι και τα έξι τέρματα (23-17), με τους γηπεδούχους να έχουν εξαιρετική απόδοση από το 35’ μέχρι το 45’ και τον Παπαδόπουλο να βρίσκεται σε εξαιρετικό βράδυ.

Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο η ΑΕΚ «ξύπνησε» και έχοντας πολύ καλή απόδοση και στις δύο πλευρές του γηπέδου, και με τους Ηλιόπουλο και Αραμπατζή να βγαίνουν μπροστά, έφερε το παιχνίδι ακόμη και στο -1 (24-23).

Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά, ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι 40’’ πριν το φινάλε και τον Παπαδόπουλο να είναι εύστοχος για το 27-25. Ο Μαντάλινιτς ήταν άστοχος 20’’ πριν το φινάλε σε εκτέλεση πέναλτι, με τους «ερυθρόλευκους» να φτάνουν στη νίκη και να κάνουν το 2-2 στη σειρά.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 6-4, 9-7, 11-10, 14-12, 16-12 (ημιχρ.), 18-15, 19-17, 23-17, 24-20, 25-23, 27-25.