Συνέτριψε τον Ηρόδοτο και ανεβαίνει. Ο Ολυμπιακός Β' επικράτησε 4-0 της κρητικής ομάδας στο Ρέντη για τη 12η αγωνιστική του νοτίου ομίλου της Super League 2 σε ένα ματς το οποίο ξεκίνησε με καθυστέρηση 25 λεπτών καθώς οι άνθρωποι του Ηροδότου παρέδωσαν αργά στον διαιτητή της αναμέτρησης, Βάτσιο, τα δελτία των ποδοσφαιριστών.

Στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον οι «ερυθρόλευκοι» μετρώντας 14 βαθμούς έπειτα από δέκα αναμετρήσεις, παραμένει στην «ουρά» χωρίς βαθμό ο Ηρόδοτος.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Ολυμπιακός Β' έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις του στον φιλοξενούμενο, έχοντας την κατοχή και κυκλοφορώντας την μπάλα έξω από την περιοχή του Γκόλοβιτς.

Η υπεροχή των γηπεδούχων μετουσιώθηκε σε γκολ στο 25' όταν ο Βλαχομήτρος νίκησε με όμορφο σουτ τον 23χρονο Σέρβο τερματοφύλακα για το 1-0. Πέντε λεπτά αργότερα ο Βλαχομήτρος με κοντινή κεφαλιά απλοποίησε το έργο για την ομάδα του Γιάννη Οκκά, κάνοντας το 2-0 το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη, οι Πειραιώτες δεν κατέβασαν ταχύτητες και στο 55' ήταν σειρά του Αλιασίμ Μπα να χρηστεί σκόρερ κάνοντας το 3-0. Ο φιλοξενούμενος Ηρόδοτος προσπάθησε να κυκλοφορήσει την μπάλα όμως ο Ολυμπιακός Β' με γκολ του Κεραμίδα στο 71ο λεπτό έφτασε στο 4-0 το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Οι ενδεκάδες:

Ολυμπιακός Β (Οκκάς): Παπαδούδης, Μπαγκαλιάνης, Λιάτσος, Καλογερόπουλος, Αποστολόπουλος (56' Κεραμίδας), Νίκολιτς, Μαυρουδής (72' Αλνασάρι), Μαρίνος (46'Αργυρίου), Κωστή, Βλαχομήτρος (46' Μπα), Καράκουτης (56' Κωστούλας).

Ηρόδοτος (Φυντάνης): Γκόλοβιτς, Γρηγορόπουλος, Ρόσι, Κριεζίβ, Χαϊκάλης, Μασάδο, Πιτσόλης, Χίντρι, Λεβιτσάνιν, Πλιάτσικας, Θεοδωράκης.