Μεγάλη νίκη του Φοίνικα μέσα στου Ρέντη! Η ομάδα από τη Σύρο επικράτησε 3-0 σετ του Ολυμπιακού, που παρατάχθηκε με πολλές αλλαγές και χωρίς άγχος έχοντας εξασφαλίσει τον τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδος.

Με αυτή τη νίκη ο Φοίνικας πλησίασε κι άλλο την κατάκτηση της δεύτερης θέσης, η οποία μπορεί από σήμερα να... εξασφαλιστεί εφόσον ο Παναθηναϊκός χάσει βαθμό από τον ΠΑΟΚ.

Ο Φοίνικας μπήκε καλύτερα στο ματς, προηγήθηκε με 4-1 και κράταγε τη διαφορά μέχρι το 14-14 του Ολυμπιακού.

Ωστόσο, οι νησιώτες στη συνέχεια καθάρισαν το σετ παίρνοντας προβάδισμα 22-18 και παίρνοντας το σετ με 25-21. Μια από τα ίδια και στο δεύτερο σετ, με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν ξανά δυνατά και να φτάνουν στο 2-0, κατακτώντας το δεύτερο σετ με σκορ 25-16. Ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, αλλά γρήγορα ο Φοίνικας το έφερε στο 7-7 και προηγήθηκε στη συνέχεια με 16-13, παίρνοντας εν τέλει το σετ με 25-18 και τη νίκη με 3-0.

Τα σετ 0-3 (21-25, 16-25, 18-25)

Καρφιτσώθηκαν στο «Μελίνα Μερκούρη» οι φετινοί τίτλοι του Ολυμπιακού δια χειρός Ιντάλγκο και Κουμεντάκη

Μπελιά στον bwinΣΠΟΡ FM: «Ανατρίχιασα με τον κόσμο του Παναθηναϊκού - Τα αποτελέσματα του Νέσιτς μιλούν από μόνα τους»

Και επίσημα στην ΑΕΚ η Εύα Χαντάβα

Μιτσέλι: «Δεν μας άξιζε αυτό το τέλος, αλλά χάσαμε την ευκαιρία μας στο 2-0

Αναδείχθηκε MVP του πρωταθλήματος η Σέρινταν Άτκινσον

«Με το τριφύλλι στην καρδιά για την Ρούξι»: Η ΠΑΕ Παναθηναϊκός συνεχάρη για το πρωτάθλημα στο βόλεϊ

Αποθέωσε τον Καλμαζίδη ο Νέσιτς: «Ένα μεγάλο ευχαριστώ που βρήκα μια έτοιμη ομάδα»

Οι «πράσινες» θριαμβεύτριες: Η απονομή του Παναθηναϊκού στη Λεωφόρο και η συγκινητική αφιέρωση στην Ρούξι Ντουμιτρέσκου!

H «Xρυσή Βίβλος» της Α1 βόλεϊ γυναικών: Έφτασε τους 26 τίτλους ο Παναθηναϊκός, παρέμεινε στους 8 ο Ολυμπιακός

Σηκώνουν την κούπα στον «Τάφο του Ινδού» και αποθεώνονται από τον κόσμο τα κορίτσια του Παναθηναϊκού