Ζωντανές τις ελπίδες για παραμονή στην κατηγορία διατήρησε ο Ολυμπιακός Λευκωσίας που επικράτησε με 1-0 της Νέας Σαλαμίνας για την 7η αγωνιστική των playouts.

«Χρυσός» σκόρερ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντόσιτς με σουτ εντός περιοχής, ενώ στο 85’ ο Μολ απέκρουσε πέναλτι του Ντορεγκαράι για τους γηπεδούχους. Με τους τρεις βαθμούς της νίκης ο Ολυμπιακός παρέμεινε στις θέσεις της επικίνδυνης ζώνης με 26 βαθμούς, μειώνοντας στο -8 από την Καρμιώτισσα.

Στο άλλο παιχνίδι, Δόξα Κατωκοπιάς και ΑΕΛ Λεμεσού έμειναν στο 0-0 με τους γηπεδούχους να είναι ανώτεροι σε όλη διάρκεια του παιχνιδιού, να δημιουργούν 18 τελικές προσπάθειες (5 η ΑΕΛ), να πετυχαίνουν τρία γκολ αλλά να μην μετράει κανένα και στο τέλος να μην μπορούν να μετουσιώσουν την ανωτερότητα τους σε γκολ. Στους 35 βαθμούς η Δόξα και την 4η θέση των playouts, όντας στο +9 από τον Ολυμπιακό Λευκωσίας. Στους 43 βαθμούς η ΑΕΛ που παραμένει στην 3η θέση.