Προβάδισμα πρόκρισης κόντρα στη Μιχάνσκα Μινσκ πήρε ο Ολυμπιακός, με την ομάδα του Κουτίνιο να επικρατεί με 3-2 σετ στο πρώτο ματς στου Ρέντη και να είναι έτοιμος να ταξιδέψει στη Λευκορωσία για να βρεθεί ακόμα πιο κοντά στους ομίλους του Champions League.

Οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν εξαιρετικά το παιχνίδι, με τη Γιώτα και την Χίπε να είναι οι πρωταγωνίστριες του πρώτου σετ. Οι Λευκορωσίδες ισοφάρισαν σε 20-20, όμως ο Ολυμπιακός έκανε το 1-0 (25-21). Η ομάδα του Κουτίνιο ξεκίνησε καλά και στο δεύτερο σετ προηγούμενοι με 7-2, όμως το τάιμ άουτ του αντίπαλου προπονητή ξύπνησε τις φιλοξενούμενες. Μετά το 15-15 η Σάλας πέρασε στο ματς για τις Πειραιώτισσες, με την Μιχάνσκα Μινσκ να ισοφαρίζει παρόλα αυτά σε 1-1 (25-27).

Η ομάδα από τη Λευκορωσία ξεκίνησε δυναμικά το τρίτο δεκάλεπτο (5-9), όμως ο Ολυμπιακός ανέκαμψε άμεσα (9-9) και στη συνέχεια διατήρησε μια διαφορά ασφαλείας η οποία του επέτρεψε να κάνει το 2-1 (25-23). Μετά το αρχικό 7-7, η Μιχάνσκα Μινσκ κυριάρχησε στο γήπεδο (7-12), με τις «ερυθρόλευκες» να προσπαθούν αλλά να ισοφαρίζονται σε 2-2 (20-25). Στο τάι μπρέικ οι γηπεδούχες άντεξαν στην πίεση και παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ, έφτασαν στη μεγάλη νίκη με 3-2 σετ (15-13).

Τα σετ: 25-21, 25-27, 25-23, 20-25, 15-13

Μιτσέλι: «Δεν μας άξιζε αυτό το τέλος, αλλά χάσαμε την ευκαιρία μας στο 2-0

Αναδείχθηκε MVP του πρωταθλήματος η Σέρινταν Άτκινσον

«Με το τριφύλλι στην καρδιά για την Ρούξι»: Η ΠΑΕ Παναθηναϊκός συνεχάρη για το πρωτάθλημα στο βόλεϊ

Αποθέωσε τον Καλμαζίδη ο Νέσιτς: «Ένα μεγάλο ευχαριστώ που βρήκα μια έτοιμη ομάδα»

Οι «πράσινες» θριαμβεύτριες: Η απονομή του Παναθηναϊκού στη Λεωφόρο και η συγκινητική αφιέρωση στην Ρούξι Ντουμιτρέσκου!

H «Xρυσή Βίβλος» της Α1 βόλεϊ γυναικών: Έφτασε τους 26 τίτλους ο Παναθηναϊκός, παρέμεινε στους 8 ο Ολυμπιακός

Σηκώνουν την κούπα στον «Τάφο του Ινδού» και αποθεώνονται από τον κόσμο τα κορίτσια του Παναθηναϊκού

Μυθική ανατροπή στους τελικούς με τον Ολυμπιακό και three peat με δεύτερο break για τον Παναθηναϊκό!

Παναθηναϊκός: Αλλαγές στις θέσεις των ξένων - Κοντά στον Αμερικανό κεντρικό, Πάτρικ Γκάσμαν