Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους τελικούς της Handball Premier έκανε ο Ολυμπιακός!

Πατώντας το γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο, οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν εύκολα, τελικά, με σκορ 27-19 τον ΠΑΟΚ, στην Ηλιούπολη και έκαναν το 1-0 στην ημιτελική σειρά με τον «δικέφαλο του Βορρά».

Οι δύο ομάδες, πάντως, πήγαιναν χέρι-χέρι ως το 23'. Τότε ο Ολυμπιακός με κόντρα επίθεση ξέφυγε με μικρή διαφορά στο σκορ (8-6), ενώ στο επόμενο λεπτό ο ΠΑΟΚ βρέθηκε με δίλεπτη αποβολή και ο Μοντόρο έκανε το 9-6. Το πρώτο ημίχρονο έληξε στο 11-9 υπέρ των «ερυθρόλευκων», οι οποίοι… αγρίεψαν στο δεύτερο με πρωταγωνιστή τον Νιόκα, που έκανε τα πάντα στο γήπεδο!

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 18-10 με ένα απίθανο σερί 6-0, με τον ΠΑΟΚ να κάνει το ένα λάθος πίσω από το άλλο, μην μπορώντας να βρει δίχτυα. Το σερί των «ερυθρόλευκων», μάλιστα, συνεχίστηκε και σταμάτησε στο 8-0 (20-10), όταν ο ΠΑΟΚ σκόραρε στο 44' έπειτα από 13 λεπτά χωρίς τέρμα. Το υπόλοιπο του αγώνα ήταν τυπική διαδικασία, με τους Πειραιώτες να φτάνουν στο τελικό 27-19.

Ο δεύτερος ημιτελικός θα γίνει την Τετάρτη, στη Θεσσαλονίκη (5/4). Η πρόκριση στους τελικούς κρίνεται στις δύο νίκες. Το ζευγάρι ΑΕΚ-Διομήδης Άργους θα ξεκινήσουν τους αγώνες τους για την ημιτελική φάση, επίσης στις 5 Απριλίου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΠΑΟΚ 27-19

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 3-3, 3-3, 6-6, 9-6, 11-9 (ημ.), 14-10, 18-10, 21-11, 23-14, 24-15, 27-19