Την νίκη εντός έδρας κατάφερε να πάρει στο ντέρμπι με την ΑΕΛ η Ομόνοια, καθώς επικράτησε με 3-2, για τα playout του κυπριακού πρωταθλήματος και πλέον μένει μόνη της στην κορυφή του μίνι πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν δυναμικά στο παιχνίδι, ενώ κατάφεραν να προηγηθούν στο 7’, με τον Μαρόσα να κάνει ένα δυνατό σκορ εντός περιοχής και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Από την πλευρά της η Ομόνοια έχασε μεγάλη ευκαιρία να φτάσει στην ισοφάριση στο 9ο λεπτά, με το σουτ του Μποτεάκ να σταματάει στο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ήρθε τελικά η ισοφάριση για τους γηπεδούχους, με τον Παπουλή να ευστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι στο 49ο λεπτό. Στο 60’ η ΑΕΛ κατάφερε να πάρει και πάλι το προβάδισμα, με τον Μαρόσα να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Οχτώ λεπτά αργότερα ο Ασαντέ κατάφερε να φέρει την αναμέτρηση ξανά στα ίσα, ενώ το τελικό 3-2 διαμόρφωσε ο Μάρκο Τσέποβιτς στο 88’ και έδωσε τους τρείς βαθμούς στην Ομόνοια.