Στην τρίτη μέρα της δεύτερης αγωνιστικής του κυπριακού πρωταθλήματος η Ομόνοια πήρε μια πολύ σημαντική νίκη κόντρα στην Ανόρθωση.

Το «τριφύλλι» πήρε το τρίποντο κυριολεκτικά στο τέλος, αφού δύο λεπτά πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα o Γκριγκαλασβίλι σκόραρε για τους γηπεδούχους κάνοντας το τελικό 3-2.

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα η Ομόνοια πήρε… κεφάλι στην αρχή (2’) και στο τέλος (39’) με τον Ποτέ. Και τις δύο φορές όμως η Ανόρθωση βρήκε την απάντηση με τον Εντέ (11’) στο πρώτο μέρος και με τον Γιακοβένκο (63’) στο δέυτερο. Μετά το τέρμα του Γκριγκαλασβίλι, όμως, δεν είχε χρόνο να αντιδράσει και έτσι η Όμονοια πήρε τη νίκη.

Το τρίποντο, αλλά με πολύ πιο εύκολο τρόπο πήρε και ο Απόλλων ο οποίος επιβλήθηκε του Ερμή με 3-1. Οι Λόπεθ (11’), Ρέζεκ (53’) και ο Μεριέμ (76’) με απευθείας εκτέλεση φάουλ πέτυχαν τα τέρματα για την ομάδα της Λεμεσού. Ο Παπαθανασίου ήταν αυτός που μείωσε για τον γηπεδούχο Ερμή στο 85ο λεπτό.

Μια σημαντική απώλεια για τη συνέχεια του πρωταθλήματος γνώρισε η ΑΕΛ η οποία δεν κατάφερε να επιβληθεί του αξιόμαχου Εθνικού Άχνας. Ο Καντού από τη βούλα στο πέναλτι (12’) και ο Γκιγκίεβιτς στο 59ο λεπτό ήταν αυτοί που σκόραραν από πλευράς «γαλαζοκίτρινων». Και τις δύο φορές όμως ο Εθνικός είχε την απάντηση με τον Πιντσέλι στο 22’ και τον Ταλ στο 89’. Κάπως έτσι ήρθε το τελικό 2-2.

Δείτε την βαθμολογία του κυπριακού πρωταθλήματος εδώ.