Όλα τα είχε η αναμέτρηση της Ουτρέχτης με τη Βάαλβαϊκ, που έμειναν στο 2-2 για την 5η αγωνιστική της Eredivisie.

Το ματς, που διεκόπη για μισή ώρα στο 23ο λεπτό λόγω ρίψης αντικειμένων από τους οπαδούς, ξεκίνησε με γκολ του Γκούσταφσον για τους γηπεδούχους στο 4'.

Ο Όνγκααρντ απέτυχε να ισοφαρίσει από τα έντεκα βήματα στο 8', όμως κατάφερε τελικά να βρει δίχτυα στο 20'.

Μετά τη διακοπή, ο Μπίτνερ ανέτρεψε τα δεδομένα κάνοντας το 2-1 για τη Βάαλβαϊκ, με τον Τάσο Δουβίκα να φέρνει το ματς στα ίσα με εύστοχο χτύπημα πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος στο 52'.

Το σκορ δεν άλλαξε, καθώς η Ουτρέχτη είδε να της ακυρώνεται γκολ κατόπιν χρήσης VAR στις καθυστερήσεις.