Με τον προπονητή Τσέζαρε Πραντέλι να κάνει ντεμπούτο στον πάγκο της, η Τζένοα πήρε παλικαρίσιο βαθμό στο εντός έδρας με τη Σπαλ (1-1). Οι Γενοβέζοι αγωνίστηκαν για περίπου 80 λεπτά με παίκτη λιγότερο αφού αποβλήθηκε στο 11’ με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Κρισίτο.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 15’ με κεφαλιά του Πετάνια, ωστόσο οι «ροσομπλού» κατέθεσαν ψυχή και ισοφάρισαν στο 38’ με πέναλτι του Πιάτεκ, ο οποίος έφτασε τα 11 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα!

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, η Σπαλ είχε δοκάρι με τον Αντενούτσι, ενώ οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να χτυπήσουν με αντεπιθέσεις, με σημαντικότερη ευκαιρία τους να έρχεται στο 83’ με τον Κουαμέ.

Από ‘κει και πέρα, δεν άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1, αποτέλεσμα που άφησε την Τζένοα δίχως νίκη σε 9ο σερί παιχνίδι πρωταθλήματος (0-4-5). Από την άλλη, η ομάδα του Σέμπλιτσι συμπλήρωσε 6 ματς χωρίς «τρίποντο» (0-3-3).

Νωρίτερα, η Αταλάντα πέρασε με επιβλητικό τρόπο από την έδρα της Ουντινέζε (1-3), με τον Σαπάτα να πετυχαίνει χατ-τρικ και να την επαναφέρει στις νίκες έπειτα από δύο κολλητές ήττες.

Η Κιέβο στάθηκε όρθια στην Πάρμα (1-1), όπου προηγήθηκε στο 46’ με τον Στεπίνσκι, αλλά ο Μπρούνο Άλβες ανταπέδωσε στο 53’. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες στο 73’ λόγω αποβολής του Ντεπάολι, όμως άντεξαν. Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα της Βερόνα παραμένει ουραγός και δίχως νίκη στο φετινό πρωτάθλημα (0-6-9).

Με τέρμα του Λα Γκούμινα στο 80’, η Έμπολι πέτυχε πολύ σημαντική νίκη (2-1 εντός) επί της Μπολόνια και διεύρυνε το αήττητο σερί της στα 4 ματς (3-1-0). Από την άλλη, η ομάδα του Ιντζάγκι συμπλήρωσε 8 αγώνες πρωταθλήματος δίχως «τρίποντο» (0-4-4).