Ένας βελτιωμένος στο δεύτερο ημίχρονο Παναθηναϊκός νίκησε άνετα 85-68 το Περιστέρι, στο ΟΑΚΑ, κάνοντας το 2/2 στα φιλικά.

Ντεμπούτο –έστω και ανεπίσημα- με το «τριφύλλι» έκαναν οι Οκάρο Γουάιτ και Τζέρεμι Έβανς. Από την άλλη, εκτός για την ομάδα των δυτικών προαστίων ήταν ο Τέραν Πέτεγουεϊ, λόγω ενοχλήσεων στο μικρό δάχτυλο του δεξιού του χεριού.

Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη μπήκαν δυνατά στο ματς, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +11 (27-16). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και βρίσκοντας ρυθμό στην επίθεση, έκαναν την ανατροπή και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι 43-40.

Στο δεύτερο μέρος, ήταν η σειρά του Παναθηναϊκού να πατήσει το… γκάζι και με πρωταγωνιστές του Παπαπέτρου και Παπαγιάννη, έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +9 (67-58). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι «πράσινοι» έσφιξαν ακόμη περισσότερο αμυντικά και πήραν τη νίκη με το τελικό 85-68.

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 40-43, 67-58, 85-68