Η Μίλαν νίκησε 1-0 στην Πράγα τη Σπάρτα για την έκτη αγωνιστική του όγδοου ομίλου του Europa League και πήρε την πρώτη θέση μετά την ήττα της πλέον δεύτερης Λιλ με 2-3 από τη Σέλτικ στη Γλασκώβη σε ένα συναρπαστικό ματς.

Σέλτικ-Λιλ 3-2
Οι «καθολικοί» ξεκίνησαν πιο δυνατά και έχασαν περισσότερες ευκαιρίες μέχρι το 20λεπτο και έκαναν το 0-1 στο 21’. Τότε, ο Τερνμπουλ εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά και ο Γιούλιεν με γυριστή κεφαλιά έκανε το 0-1. Οι «λιλουά» απάντησαν άμεσα στο 24΄, όταν σε γύρισμα του Γιαζιτσί μέσα στην περιοχή ο Ικονέ από το σημείο του πέναλτι έκανε το 1-1. Στο 28΄, ο Μπράνταρις ανέτρεψε τον Φρίμπονγκ μέσα στην περιοχή και το πέναλτι που δόθηκε, εκτέλεσε εύστοχα ο ΜακΓκρέγκορ και έκανε το 2-1.

Στο 71’, ο Γουεά με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 2-2. Στο 75΄, καταπληκτική ατομική προσπάθεια του Αγερ, γύρισε την μπάλα στην περιοχή και ο Τέρνμπουλ με απευθείας πλασέ έκανε το 3-2.

Σπάρτα Πράγας-Μίλαν 0-1
Ο Πόλιντσρ έχασε δύο καλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ στο πρώτο 20λεπτο για τους Τσέχους. Όμως, στο 23’ ο Χάουγκε με ωραία ατομική προσπάθεια και πλασέ έκανε το 0-1 για τους «ροσονέρι». Μετά το γκολ, οι Μιλανέζοι έχασαν δύο καλές ευκαιρίες μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι Ιταλοί δημιούργησαν περισσότερες ευκαιρίες μπροστά στην τσέχικη εστία. Οι αλλαγές και η αποβολή του Πλετσατί στο 77’ έριξαν το ρυθμό, όμως οι επιθετικοί των δύο ομάδων δημιούργησαν ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες με τον σκόρερ πρωταγωνιστή για τη Μίλαν και τους «ροσονέρι» να παίρνουν τελικά την πρώτη θέση του γκρουπ.

Βαθμολογία:
Μίλαν 13
Λιλ 11
Σπάρτα Πράγας 6
Σέλτικ 4

Δημάτος: «Σοβαρές πιθανότητες ο Κυπελλούχος να αρχίσει από τον δεύτερο προκριματικό του Europa»

Eπικός Χάργκριβς: «Το μόνο που έχει να κάνει ο Αλόνσο αν πάρει αήττητο τρεμπλ με τη Λεβερκούζεν είναι να... αποσυρθεί»!

Δεν υπάρχει αυτή η Λεβερκούζεν: Διατήρησε το αήττητο στο 97', έγραψε ιστορία και πάει για τρεμπλ!

Ιστορική Αταλάντα, επιβλήθηκε της Μαρσέιγ και έκλεισε θέση στον τελικό του Europa League

Σκόραρε με αριστουργηματικό πλασέ ο Ρουγκέρι, «αγκαλιά» με την πρόκριση στον τελικό του Europa League η Αταλάντα!

Πανζουρλισμός στο Μπέργκαμο με το τρομερό τέρμα του Λούκμαν για το 1-0 της Αταλάντα!

Πράξη δεύτερη στα ημιτελικά του Europa League!

Άλωσε τη Ρώμη και «βλέπει» τελικό η Λεβερκούζεν - Όλα ανοικτά για Μαρσέιγ και Αταλάντα!

Europa League: Τιτανομαχία στο «Ολίμπικο» και ματσάρα στο «Βελοντρόμ»

Ο Λεσόρ πανηγύρισε την πρόκριση της Μαρσέιγ στα ημιτελικά του Europa League!