Έξι αγωνιστικές περίμενε η Νταρουσάφακα για να πετύχει την πρώτη της νίκη στο Τop16 της Ευρωλίγκας, επικρατώντας 69-66 του Ερυθρού Αστέρα, με το… φρένο αυτό στους Σέρβους να είναι και προς όφελος του Παναθηναϊκού.

Πρώτος σκόρερ για τους Τούρκους ήταν ο Ερντέν με 14 πόντους, ενώ ο καθοριστικός Αρσλάν είχε 10. Από τους «ερυθρόλευκους» κορυφαίος ήταν ο Κίνσεϊ με 16 πόντους.

Ντέρμπι από το ξεκίνημά της ήταν η αναμέτρηση, με τις δύο ομάδες να ήταν κοντά στο σκορ και την Νταρουσάφακα να καταφέρνει να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη 21-19. Σχεδόν στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε το ματς και στη δεύτερη περίοδο, με τον Ερυθρό Αστέρα να πηγαίνει στο +3 (31-34). Όμως, στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια με το +4 (41-37).

Μέχρι τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου, οι Σέρβοι πήραν ξανά τα ηνία του αγώνα (44-47), αλλά η Νταρουσάφακα αντέδρασε στο τέλος και έτσι έκλεισε την περίοδο προηγούμενη με την ελάχιστη τιμή (55-54). Η ποιότητα του ματς δεν ήταν και η καλύτερη στο τέταρτο δεκάλεπτο, με το σκορ να ήταν πολύ κλειστό (66-66), αλλά τον Αρσλάν να δίνει… αέρα τριών πόντων περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος και το 69-66 να μένει μέχρι τη λήξη!

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 41-37, 55-54, 69-66

Νταρουσάφακα (Μαχμούτι): Ουίλμπεκιν 4, Γιαγκμούρ 10 (2), Ρέντινγκ 4 (1), Ερντέν 14, Μαρκοϊσβίλι, Αλντεμίρ, Γκόρντον, Αρσλάν 10 (2), Σλότερ 5, Χαραγκόντι 5, Μπιέλιτσα 9, Πρέλντζιτς.

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Κίνσεϊ 16 (1), Ρέμπιτς, Ντάνγκουμπιτς 6, Λάζιτς 2, Μίσιτς 4 (1), Τέγιτς, Σιμόνοβιτς 6 (2), Γκούντουριτς 2, Γιόβιτς 6, Μίλερ 5 (1), Τσίρμπες 8, Στίματς 11.

Όλα έγιναν για αυτήν τη στιγμή: Σήκωσαν στον αέρα το 7ο ευρωπαϊκό του Παναθηναϊκού Σλούκας και Αταμάν!

Βασιλιάς Παναθηναϊκός, υποχρέωσε σε υπόκλιση τη Ρεάλ και έγινε… Επτάστερος πρωταθλητής Ευρώπης!

Συγκλονιστικές εικόνες στην Uber Arena με Λεσόρ, Παπαπέτρου και άλλους παίκτες του Παναθηναϊκού να κλαίνε με λυγμούς!

Η στιγμή που ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος συνειδητοποιεί ότι ο Παναθηναϊκός είναι πρωταθλητής Ευρώπης

Οι 13 συγκλονιστικές φωτογραφίες που κατέγραψε ο φακός από τον θρίαμβο του Παναθηναϊκού στο Βερολίνο!

Από τον πάτο στην κορυφή: Το απίθανο βίντεο για την ολική επαναφορά του Παναθηναϊκού και το 7ο αστέρι!

Μάικ Τζέιμς: «Ο Σλούκας θα πρέπει να μπαίνει στη συζήτηση για τον GOAT»

Πού θα δείτε την γιορτή του Παναθηναϊκού AKTOR για το λάβαρο του 7ου ευρωπαϊκού

Γερμανία: Δύο «προσωρινές» συλλήψεις «υποστηρικτών ελληνικής ομάδας μπάσκετ» για τα επεισόδια στο Βερολίνο

Σίμος Μήτογλου για Ντίνο: «Περήφανος για σένα, συγχαρητήρια για την Ευρωλίγκα»