Σε… παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε η Φράιμπουργκ το σημερινό ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της τέταρτης αγωνιστικής στη Bundesliga, με αντίπαλο την Χόφενχαϊμ όπως μαρτυράει και το τελικό 3-0 υπέρ της. Με τον Κώστα Σταφυλίδη να ξεκινάει βασικός, να έχει ωστόσο μέτρια απόδοση και να γίνεται αλλαγή στο 71ο λεπτό.

Το πρώτο ημίχρονο είχε αρκετά καλό ρυθμό, φάσεις και ήταν ισορροπημένο, με την φιλοξενούμενη ομάδα να αξιοποιεί τις ευκαιρίες της και να παίρνει προβάδισμα δύο τερμάτων, έχοντας βέβαια και την τύχη με το μέρος της…

Ο Γκίντερ στο 11’ έφυγε στην «πλάτη» της αντίπαλης άμυνας και με σουτ στην απέναντι γωνία νίκησε τον Μπάουμαν, πετυχαίνοντας το 0-1 για τη Φράιμπουργκ. Ενώ οι γηπεδούχοι είχαν δύο καλές φάσεις στα… καπάκια, με τα σουτ των Μπελφοντίλ και Καντεράμπεκ να αποκρούονται από τον Μπάουμαν.

Στο 29ο λεπτό, είχαμε το 0-2 αλλά το γκολ του Πέτερσεν ακυρώθηκε σωστά για οφσάιντ, με τη Χόφενχαϊμ να σπαταλάει δύο ακόμα σημαντικές ευκαιρίες, με τον Σβόλοφ να λέει «όχι» στο μακρινό σουτ του Ρούντι -με τη βοήθεια και του δοκαριού- και στην κεφαλιά του Καντεράμπεκ.

Τελικά, κόντρα στη ροή του ματς, η Φράιμπουργκ πέτυχε στο 38’ και δεύτερο τέρμα, με τον Χάμπερερ να σουτάρει μετά από… αναμπουμπούλα μέσα στην περιοχή, για το 0-2 που ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός έπεσε κάπως, παρότι αμφότερες οι ομάδες έψαξαν το γκολ που θα έδινε στη μεν Χόφενχαϊμ τη δυνατότητα να «επιστρέψει» στο ματς, στη δε αντίπαλό της την ευκαιρία να «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη.

Όπως και συνέβη, εν τέλει, όταν, πριν ακόμα συμπληρωθεί μια ώρα αγώνα, ο σύλλογος του Μπράισγκαου πανηγύρισε το 0-3, με το γέμισμα του Γκίντερ από αριστερά και το διαγώνιο σουτ του Πέτερσεν από την μικρή περιοχή, ο οποίος «καλυπτόταν» από τον Σταφυλίδη!

Μάλιστα, στη συνέχεια, ήταν ξανά η Φράιμπουργκ εκείνη που έχασε ευκαιρίες για να διευρύνει την έκταση του σκορ και της νίκης της, με τον Μπάουμαν να σταματάει τον Χάιντς στο 77’ και τον Σμιντ στο 85’.