Είναι… σεληνιασμένη και φαίνεται! Η Σπόρτινγκ Λισσαβόνας σκορπά τον τρόπο στις αντίπαλες άμυνες και το επιβεβαίωσε περίτρανα στην έδρα της Μπελενένσες, την οποία διέσυρε με το απίστευτο 8-1!

Τα «λιοντάρια» ξεκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι και προηγήθηκαν στο 10’ με τον Ραφίνια, ενώ στο 22’ απέκτησαν αριθμητικό αβαντάζ λόγω αποβολής του τερματοφύλακα Μουριέλ. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο φορμαρισμένος Λουίς Φελίπε έγραψε το 0-2.

Οι γηπεδούχοι το πάλεψαν και μείωσαν στο 61’ με τον Λικά, ωστόσο στη συνέχεια κατέρρευσαν και δέχθηκαν 6 γκολ σε 25 λεπτά! Στο 65’ ήρθε το 1-3 από τον Γκουντέλι, ενώ ακολούθησαν δύο τέρματα από τον Μπρούνο Φερνάντες (70’ πέναλτι, 75’).

Η Σπόρτινγκ δεν σταμάτησε εκεί και συνέχισε να πυροβολεί την αντίπαλη εστία, με τον Ντοστ να γράφει το 1-6 (77’) και τον Μπρούνο Φερνάντες να φτάνει στο χατ-τρικ στο 84’. Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ντουμπιά στο 90’.

Έτσι, τα «λιοντάρια» έφτασαν στις 9 διαδοχικές νίκες και συνεχίζουν να ελπίζουν για τη 2η θέση, αν και θα χρειαστούν ένα μικρό θαύμα για να τα καταφέρουν. Από την άλλη, η Μπελενένσες έμεινε δίχως νίκη για 8η σερί αγωνιστική (0-4-4) και ξέμεινε από στόχους.

Αναλυτικά η 32η αγωνιστική:
Παρασκευή (03/05):
Μορειρένσε-Ρίο Άβε 1-2
(36’ Πέδρο Νούνο - 19’ Νούνο Σάντος, 66’ Νταλα)

Σάββατο (04/05):
Φειρένσε-Τσάβες 4-4
(13’ αυτ. Τζαβαν, 37’ Βίτορ Μπρούνο, 70’ Μπαμπάνκο, 76’ Λουίς Μασάδο - 10’ Ολιβέιρα, 59’ Μαρας, 73’, 90’ Πλατινι)

Μαρίτιμο-Μπράγκα 1-0
(82’ Πίνιο)

Μπενφίκα-Πορτιμονένσε 5-1
(
62’, 66’ Ράφα Σίλβα, 84’, 88’ Σεφέροβιτς, 90’ Ζόνας - 53’ Ταμπατα)

Πόρτο-Άβες 4-0
(18' Κορόνα, 30' πεν., 70' Τικίνιο, 68' Μαναφά)