Η Παρτίζαν πήρε… φωτιά στο δεύτερο μέρος και επιστρέφοντας από το -20 κατάφερε να «γονατίσει» 92-81 τον Ερυθρό Αστέρα, στο ντέρμπι της Αδριατικής λίγκας.

Το μόνο που κρατούν οι «ερυθρόλευκοι» είναι ότι υπερασπίστηκαν το +16 (90-74) του πρώτου γύρου, αλλά το ρεκόρ τους έπεσε στο 17-3. Από την άλλη, οι «ασπρόμαυροι» παρέμειναν μόνοι πρώτοι με 19-2.

Τρομερή εμφάνιση από τον Λεσόρ με 27 πόντους, 8 ριμπάουντ και 14 κερδισμένα φάουλ, με αποτέλεσμα να συγκεντρώσει 38 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Πολύ καλός και ο ΛεΝτέι με 17π., ενώ ο Έξουμ είχε 15π. Ο Παπαπέτρου αγωνίστηκε για 8:23’’, έχοντας 2 πόντους και 1 ριμπάουντ.

Από την ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς, πρώτος σκόρερ ήταν ο Καμπάτσο με 21 πόντους, με τον Μίτροβιτς να προσθέτει άλλους 17π.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα από τον Ερυθρό Αστέρα, ο οποίος έκλεισε την πρώτη περίοδο με διψήφια απόσταση (13-24), ενώ χάρη στον «καυτό» Καμπάτσο έφτασε ακόμη και στο +20 (24-44), στο 17’.

Στη συνέχεια, η Παρτίζαν αντέδρασε, ροκανίζοντας τη διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (34-48) και μπαίνοντας δυνατά στο δεύτερο πλησίασε στο -7 (51-58), στο 16’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι γηπεδούχοι είχαν μπει για τα καλά στο παιχνίδι και με πρωταγωνιστές τους ΛεΝτέι και Μαντάρ έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο -3 (63-66).

Με την ίδια… φόρα μπήκε η ομάδα του Ομπράντοβιτς και στην τέταρτη περίοδο, όπου εκμεταλλευόμενη και την αποβολή του Καμπάτσο με πέντε φάουλ, έκανε σερί 13-0 για το +10 (76-66), μέχρι το 35’. Έκτοτε, η Παρτίζαν είχε τον απόλυτο έλεγχο, φτάνοντας ακόμη και στο +13 (85-72) και παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 92-81.

Τα δεκάλεπτα: 13-24, 34-48, 63-66, 92-81