Σε… πάρτι μετέτρεψε η Μπαρτσελόνα την αναμέτρηση με την Μπασκόνια, καθώς τη νίκησε άνετα 77-67, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 14-9 και να παραμείνει στο… κατόπι της Αναντολού Εφές (15-8) και της τέταρτης θέσης.

Κορυφαίοι ήταν οι Ρίμπας και Σεραφέν με 15 πόντους ο καθένας για τους Καταλανούς, με τον Ερτέλ να προσθέτει άλλους 11.

Από τους Βάσκους, που έπεσαν στο 11-12 και βγήκαν από την οκτάδα, ξεχώρισαν οι Σιλντς και Χίλιαρντ με 18 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Καταιγιστική από την αρχή του ματς ήταν η Μπαρτσελόνα, καθώς είχε τον απόλυτο έλεγχο, με αποτέλεσμα να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ της 22-9. Στο ίδιο μοτίβο συνέχισαν οι Καταλανοί στη δεύτερη περίοδο, με τη διαφορά να ξεφεύγει στο +25 (44-19), στα μισά, ενώ το τέλος του πρώτου ημιχρόνου τους βρήκε στο +20 (46-26).

Η Μπασκόνια έκανε την αντεπίθεσή της στο δεύτερο ημίχρονο, ροκανίζοντας συνεχώς τη διαφορά και μειώνοντάς την στο μισό (54-44), στο 27’. Αλλά, οι γηπεδούχοι πήραν ξανά τον έλεγχο και έτσι έκλεισαν την περίοδο στο +17 (62-45). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Πέσιτς είχε τον έλεγχο και έτσι έφτασε στη νίκη με το τελικό 77-67.

Τα δεκάλεπτα: 22-9, 46-26, 62-45, 77-67