Άστραψε και βρόντηξε η Σεβίλλη!

Μετά την ήττα της από τη Χετάφε στο ντέρμπι για την 4η θέση που οδηγεί στο Champions League με 3-0, η ομάδα της Ανδαλουσίας «πάτησε» 5-0 τη Ράγιο Βαγεκάνο, πετυχαίνοντας όλα της τα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο.

Η ομάδα του Χοακίν Καπαρός έχει περάσει 4οι και πλέον περιμένει από τη Ρεάλ Μαδρίτης να επικρατήσει της Χετάφε, ώστε να έχει οριστικά το πάνω χέρι σε αυτή τη μάχη για την προνομιούχο θέση που οδηγεί στα «αστέρια».

Σε ό,τι αφορά την αναμέτρηση, έπειτα από ένα πρώτο ημίχρονο, που δεν μπόρεσε να σκοράρει, ξέσπασε στο δεύτερο μην αφήνοντας περιθώριο αντίδρασης στους απογοητευτικούς για ακόμα μία φορά φιλοξενούμενους.

Το σκορ άνοιξε στο 55’ ο Πρόμες με διπλή προσπάθεια και δυνατά σουτ, με το δεύτερο να καταλήγει στα δίχτυα, ενώ μέχρι το 62’, ο Μουνίρ κατάφερε να πετύχει δύο γκολ διαμορφώνοντας το 3-0.

Από εκεί και πέρα, ήταν η σειρά του Μπεν Γεντέρ να σκοράρει για το 4-0 στο 69’, ενώ στο 89’ ο πιτσιρικάς, Μπράιαν Ζιλ, διαμόρφωσε το 5-0.