Ο Φοίνικας Σύρου νίκησε 3-1 σετ τη Νίκη Αιγινίου στο ματς που «άνοιξε την αυλαία» της 12ης αγωνιστικής της Volley League και «έπιασε» τον ΠΑΟΚ στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, έστω και με ένα ματς περισσότερο από τους πρωταθλητές, ελπίζοντας να παραμείνει ψηλά στα επόμενα ματς.

Από την πλευρά της, η ομάδα της Πιερίας παρέμεινε στην έβδομη θέση της βαθμολογίας.

Η Νίκη προηγήθηκε 1-0 σετ, αλλά δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει το προβάδισμα. Καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το τρίτο σετ, όπου η Νίκη προηγήθηκε 16-11, αλλά ο Φοίνικας επικράτησε 26-24.

Διακύμανση:
1ο σετ: 5-8, 13-16, 21-19, 25-22
2ο σετ: 4-8, 7-16, 11-21, 19-25
3ο σετ: 8-3, 16-11, 19-21, 24-26
4ο σετ: 6-8, 13-16, 18-21, 22-25

*Οι πόντοι της Νίκης προήλθαν από 5 άσσους, 54 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 11 άσσους, 64 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 25-22, 19-25, 24-26, 22-25 σε 115’

ΝΙΚΗ (Στράντζαλης): Δημητριάδης 8 (5/7 επ, 3 άσσοι), Μαυροβουνιώτης 15 (12/32 επ, 3 μπλοκ, 44% υπ -19% άριστες), Ντίνας 6 (4/8 επ, 2 μπλοκ), Κιγιάδα 13 (9/11 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Στρούγκαρ 17 (15/31 επ, 2 μπλοκ), Λουκούμι 11 (9/17 επ, 2 μπλοκ, 56% υπ -24% υπ) / Ραΐκοβιτς (λ, 68% υπ -37% άριστες), Παπαλεξίου, Ρεμπούτζιας, Μηλής

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Κάσμαρστσικ): Χήρας 7 (4/5 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μαρούλης 1 (1/1 επ), Λινζ 7 (4/9 επ, 3 άσσοι, 67% υπ – 17% άριστες), Γιορντάνοφ 37 (35/54 επ, 2 άσσοι), Πέτερλιν 16 (14/27 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 53% υπ -13% άριστες), Γάτσης 6 ( 3/6 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Ζήσης, (λ, 74% υπ - 42% άριστες), Στεφανίδης, Ηλίας 1 (άσσος), Σούρδι 5 (3/12 επ, 2 άσσοι, 55% υπ -27% άριστες), Σταυρακάκης

Ο Θανάσης Στράντζαλης είπε πως: «Δυστυχώς, για δεύτερο αγώνα δεν πήραμε αυτό που αξίζαμε. Κάναμε κι εμείς λάθη, αλλά έκαναν και πολλά λάθη οι διαιτητές. Ζητάμε σεβασμό απο όλους. Δεν έχουμε δώσει κανένα δικαίωμα και παίζουμε μέσα στο γήπεδο.

Δυστυχώς, σε δύο εντός έδρας αγώνες δεν πήραμε κάποιον βαθμό. Αυτό μας προβληματίζει και μας στεναχωρεί, αλλά δεν θα το βάλουμε κάτω».

Ο Όσκαρ Κάσμαρτσικ είπε πως: «Ηταν πολύ δύσκολο ματς, γιατί η Νίκη πάλεψε πολύ. Θα έλεγα πως ήταν πιο δύσκολο από το προηγούμενο παιχνίδι που δώσαμε. Για άλλη μία φορά, μείναμε πιστοί στην τακτική μας. Αντιδράσαμε σωστά στα κρίσιμα σημεία, κρατήσαμε την τακτική μας και αυτό ήταν το "κλειδί" της νίκης.

Χαίρομαι που γυρίζουμε στη βάση μας με έξι πόντους και μόνο ένα χαμένο σετ. Η ομάδα έχει σταθεροποιήσει την απόδοσή της και μπορούμε να βελτιωθούμε περισσότερο. Εχουμε μία εβδομάδα που θα προετοιμαστούμε καλά και μετά ακολουθεί ένας μήνας με επτά δύσκολα ματς».

Ο Θάνος Μαρούλης δήλωσε: «Σκεφτόμουν πως πιθανότατα να είχαμε κάποια απώλεια στους δύο αγώνες με Εθνικό και Νίκη, αλλά όλα πήγαν τέλεια και πήραμε έξι πολύτιμους βαθμούς. Είναι δύο νίκες που θα κάνουν τη διαφορά και θα μας επιτρέψουν να κοιτάμε τη βαθμολογία προς τα πάνω και όχι προς τα κάτω. Είναι φανερό πως με τον νέο κόουτς η ομάδα έχει αποκτήσει σταθερότητα και ηρεμία.

Έχουμε πλάνο και συγκεκριμένη φιλοσοφία που την ακολουθούμε πιστά. Δεν παίζουμε πλέον στην τύχη. Εχουμε στόχο, παίζουμε με τακτική και ο κόουτς έχει κερδίσει τον σεβασμό όλων των παικτών που παίζουν και για αυτόν. Ερχεται μήνας "φωτιά" και στόχος μας είναι ο τελικός στο Λιγκ Καπ, η διάκριση στην Ευρώπη και η σταθερή πορεία στο πρωτάθλημα μέχρι να φτάσει η ώρα της της υπέρβασης».

Μιτσέλι: «Δεν μας άξιζε αυτό το τέλος, αλλά χάσαμε την ευκαιρία μας στο 2-0

Αναδείχθηκε MVP του πρωταθλήματος η Σέρινταν Άτκινσον

«Με το τριφύλλι στην καρδιά για την Ρούξι»: Η ΠΑΕ Παναθηναϊκός συνεχάρη για το πρωτάθλημα στο βόλεϊ

Αποθέωσε τον Καλμαζίδη ο Νέσιτς: «Ένα μεγάλο ευχαριστώ που βρήκα μια έτοιμη ομάδα»

Οι «πράσινες» θριαμβεύτριες: Η απονομή του Παναθηναϊκού στη Λεωφόρο και η συγκινητική αφιέρωση στην Ρούξι Ντουμιτρέσκου!

H «Xρυσή Βίβλος» της Α1 βόλεϊ γυναικών: Έφτασε τους 26 τίτλους ο Παναθηναϊκός, παρέμεινε στους 8 ο Ολυμπιακός

Σηκώνουν την κούπα στον «Τάφο του Ινδού» και αποθεώνονται από τον κόσμο τα κορίτσια του Παναθηναϊκού

Μυθική ανατροπή στους τελικούς με τον Ολυμπιακό και three peat με δεύτερο break για τον Παναθηναϊκό!

Παναθηναϊκός: Αλλαγές στις θέσεις των ξένων - Κοντά στον Αμερικανό κεντρικό, Πάτρικ Γκάσμαν