Ο Κουγιουμτσίδης στο πολύ δύσκολο και βαθμολογημένο τουρνουά κατέλαβε την πέμπτη θέση. Η πορεία του Ελίνα πρωταθλητή ήταν εξαιρετική. Στο εναρκτήριο παιχνίδι επικράτησε με 9-1 του Φινλανδού Φινεσίλβερ. Στη συνέχεια, αντιμετώπισε τον Γεωργιανό Γκογκριτσιάνι. Πραγματοποιώντας μια σπουδαία εμφάνιση, ο Κουγιουμτσίδης επικράτησε με τεχνική υπεροχή και προκρίθηκε στα προημιτελικά.

Εκεί αντιμετώπισε τον Γάλλο Κατζίεφ. «Ξεδιπλώνοντας» το πλούσιο ταλέντο του, ο Κουγιουμτσίδης επικράτησε με 8-0 και προκρίθηκε στα ημιτελικά. Επόμενος αντίπαλός του ο Νολφ. Ο Αμερικανός αιφνιδίασε τον Έλληνα πρωταθλητή κι επικράτησε με πτώση.

Στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο ο Κουγιουμτσίδης αντιμετώπισε τον Ούγγρο Κουραμαγκομέντοφ κι ηττήθηκε με 4-1. Οι τρεις διαδοχικές νίκες και οι εμφανίσεις του γενικότερα αποδεικνύουν ότι ο Κουγιουμτσίδης βρίσκεται σε πολύ καλό δρόμο. Άλλωστε, απαλλαγμένος από το άγχος της Ολυμπιακής πρόκρισης προετοιμάζεται για το μεγάλο γεγονός στο Παρίσι.