Εντυπωσιακό πέρασμα από τη Νέα Σμύρνη για τον Κολοσσό!

Οι Ροδίτες είχαν σε μεγάλη μέρα τον Μάλκολμ Γκρίφιν, με αποτέλεσμα να νικήσουν διά… περιπάτου 90-70 τον Πανιώνιο, στο κεκλεισμένων των θυρών κλειστό και να φτάσουν στο 2/2 στη φετινή Α1!

Ο Αμερικανός γκαρντ τελείωσε το ματς με 30 πόντους(!), ενώ 14 πόντους και 9 ριμπάουντ είχε ο Τζόουνς. Από την ομάδα του Γιώργου Καλαφατάκη ξεχώρισε ο Σακελλαρίου με 20 πόντους.

Ντέρμπι ήταν στο ξεκίνημά της η αναμέτρηση, με τον Πανιώνιο να διατηρεί όμως ένα μικρό προβάδισμα (11-10). Ωστόσο, από τα μισά και μετά ο Κολοσσός επέβαλλε τον ρυθμό του και πήρε τα ηνία του παιχνιδιού, με αποτέλεσμα να περάσει εκείνος μπροστά (14-19) και με πρωταγωνιστή τον Τζόουνς να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ του (18-23).

Με ένα 8-0 μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ροδίτες, στέλνοντας τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή (18-29), ενώ έφτασαν ακόμη και στο +15 (27-42), περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ωστόσο, η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε με τους Σακελλαρίου και Σαρικόπουλο, όπου έκαναν ένα σερί 11-0 για να πλησιάσουν στους τέσσερις πόντους (38-42). Στον εναπομείναντα χρόνο ο ρυθμός του ματς έπεσε, με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 46-40.

Δυνατά μπήκαν οι Ροδίτες και στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς με ένα επιμέρους σκορ 2-7 πήγαν ξανά στο +11 (42-53) και με τον Πανιώνιο να μην μπορούσε να απαντήσει, η διαφορά πήγε στους 18 πόντους (47-65), στα μισά. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη είχε τον πλήρη έλεγχο και έτσι έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με το +17 (51-68).

Με την ίδια… φόρα ξεκίνησε ο Κολοσσός και στην τέταρτη περίοδο, φτάνοντας στο +23 (53-76). Πλέον, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη είχε βάλει το νερό στο… αυλάκι και αφού οι Νεοσμυρνιώτες δεν ήταν σε θέση να απειλήσουν, ο Κολοσσός πήρε τη νίκη με το τελικό 70-90.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 40-46, 51-68, 70-90

Πανιώνιος (Καλαφατάκης): Σακελλαρίου 20 (5), Τσούπκοβιτς 8, Γούντσον 13 (1), Σαρικόπουλος 14, Στέιντλ 8 (2), Δημακόπουλος 3, Μίχαλος 2, Χολμς 2, Μολφέτας, Καμπερίδης, Χέντερσον, Γουντς.

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 30 (13/15 σουτ, 1τρ.), Χάρις 8, Σχίζας 5 (1), Μπρέι 8, Ράιτ 10, Τζόουνς 14 (1), Πρόστραν 7 (1), Γεωργαλλής 3 (1), Μπιλλής, Αγγελάκος, Σταμάτης, Παπαδάκης 5.