Η ΑΕΚ νίκησε με δραματικό τρόπο ξανά τον ΠΑΟΚ 31-30 στην Πυλαία στην παράταση (κ.α. 26-26) στον δεύτερο μεταξύ τους ημιτελικό της Handball Premier και με 2-0 νίκες, μετά το 27-26 στην πρώτη αναμέτρηση στο ΟΑΚΑ το περασμένο Σάββατο, προκρίθηκε στους τελικούς του πρωταθλήματος, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

Με τον Παλεβίτσιους, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 4-5 στο 15’. Οι Ζαμπούνης και Παπαδιονυσίου έφεραν το +4 στο 22’. Εκεί, ο ΠΑΟΚ με παίκτη λιγότερο απέναντι απάντησε με 3-0 σερί και μείωσε σε 9-10 και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 10-11.

Στο δεύτερο ημίχρονο, είχαμε εντυπωσιακό ντέρμπι. Ο ΠΑΟΚ, παρά τις πολλές απουσίες που αντιμετώπισε ο Στέλιος Σεϊρεκίδης, κατάφερε να ισοφαρίσει 26-26 στο προβάδισμα που έδωσε ο Αλβανός στην τελευταία επίθεση και οδηγηθήκαμε στην παράταση.

Στην παράταση, τα γκολ του Αλβανού και οι αποκρούσεις του Ραντούλοβιτς έδωσαν τη νίκη-πρόκριση στην «Ένωση».

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-2, 4-5, 6-9, 9-11, 10-11 (ημχ), 13-14, 16-16, 19-18, 22-21, 24-23, 26-26 (κ.α.) 28-29, 30-31
ΠΑΟΚ: Αραμπατζής 1, Παλάσκας, Τσεσμετζίδης 9, Κοκώνης 6, Αποστόλου 1, Πετρίδης, Μαστορογιάννης 4, Κωστακίδης 5, Λοΐζος, Κυριακίδης, Γιορανίδης, Μπαμπατζανίδης, Κυπραίος, Γιόσμου 3, Γιαννακίδης, Ελοζιέουα 1
ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 2, Νικολαΐδης, Συγγάρης, Μπάλαζ, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 8, Μπάγιος 2, Γιάκομπσεν 4, Παπαδιονυσίου 1, Δομπρής, Μυλωνάς 5, Νταρσουλάντ, Αργυρού, Παλεβίτσιους 7, Βραζάλιτσα 2
Διαιτητές: Πατιός – Τσιάνας. Δίλεπτα: 2-5. Πέναλτι: 9/9 – 3/4

Ο παρατηρητής κ. Χατζηγεωργίου σημείωσε ότι θα ακολουθήσει έκθεση «σχετικά με τη συμπεριφορά των φιλάθλων στην κερκίδα και των παραγόντων της γηπεδούχου ομάδας».