Με μεγάλη ανατροπή στο κλειστό του ΜΕΤΣ ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε 3-1 σετ και κλείδωσε την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια της Α1 βόλεϊ γυναικών.

Οι «ερυθρόλευκες» είχαν μεγάλο όπλο το σερβίς, που «πλήγωσε» την υποδοχή των «πράσινων», οι οποίες προσπάθησαν να αντιδράσουν στο τέταρτο σετ χωρίς αποτέλεσμα.

Σετ με άμυνες «φωτιά» στην έναρξη του ματς. Το αρχικό προβάδισμα του Παναθηναϊκού ροκάνισε γρήγορα ο Ολυμπιακός, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν πόντο-πόντο, έχοντας κυρίαρχο σημείο τις καλές άμυνες. Οι ερυθρόλευκες ήταν αυτές που πήραν πρώτες προβάδισμα τριών πόντων (15-18), όμως οι «πράσινες» με την Μερτέκη στο σερβίς «πλήγωσαν» την υποδοχή τους και έφεραν ξανά στο ματς στα ίσα και πήραν… φόρα για το 23-21.

Ένα μπλοκ της Καββαδία στην Χριστοδούλου ξεσήκωσε τις διαμαρτυρίες, με τον διαιτητή να δίνει τον πόντο και τις ερυθρόλευκες να υποστηρίζουν ότι η Κονόμι πρόλαβε την μπάλα. Ο διαιτητής έκρινε τη φάση ως μη γενόμενη, με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει στο 23-23. Η Γιώτα ισοφάρισε σε 24-24 και… καθυστέρησε τον Παναθηναϊκό από την κατάκτηση του πρώτου σετ, αφού το πήρε μετά από δύο συνεχόμενα λάθη των ερυθρόλευκων με 26-24.

Αμφίρροπα ξεκίνησε και το δεύτερο σετ όμως ένα σερί 9-0 με την Χίπε στο σερβίς άλλαξε τις ισορροπίες και έφερε το 14-22, με τις «ερυθρόλευκες» να μην δυσκολεύονται να ισοφαρίσουν στα σετ. Αντίστοιχη εικόνα και στο τρίτο σετ. Ο Ολυμπιακός βρήκε την αδυναμία στην υποδοχή του Παναθηναϊκού και με σερί 5-0 άνοιξε τη διαφορά σε 13-21 και να κάνει εύκολα το 2-1 στα σετ.

Το ματς άναψε ξανά το τέταρτο σετ. Ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος και με σερί 5-0 έδειξε πως μπορεί να αλλάξει τα δεδομένα, ενώ ένα σερβίς της Χρυσομάλλη δόθηκε αρχικά άουτ, με το βίντεο ρέφερι να δικαιώνει τις πράσινες και να διευρύνει το σερί σε 6-0.

Ένα επιμέρους 7-1 του Ολυμπιακού έφερε το ματς στα ίσα (7-7), με το μεγαλύτερο μέρος του σετ να πηγαίνει πόντο πόντο. Με θετική επιθετική λειτουργία οι πράσινες διατήρησαν ελαφρύ προβάδισμα μετά το 14-14, όμως ένα σερί 3-0 μετά το 21-22 διαμόρφωσε το τελικό 3-1 σετ υπέρ των ερυθρόλευκων.

Αναδείχθηκε MVP του πρωταθλήματος η Σέρινταν Άτκινσον

«Με το τριφύλλι στην καρδιά για την Ρούξι»: Η ΠΑΕ Παναθηναϊκός συνεχάρη για το πρωτάθλημα στο βόλεϊ

Αποθέωσε τον Καλμαζίδη ο Νέσιτς: «Ένα μεγάλο ευχαριστώ που βρήκα μια έτοιμη ομάδα»

Οι «πράσινες» θριαμβεύτριες: Η απονομή του Παναθηναϊκού στη Λεωφόρο και η συγκινητική αφιέρωση στην Ρούξι Ντουμιτρέσκου!

H «Xρυσή Βίβλος» της Α1 βόλεϊ γυναικών: Έφτασε τους 26 τίτλους ο Παναθηναϊκός, παρέμεινε στους 8 ο Ολυμπιακός

Σηκώνουν την κούπα στον «Τάφο του Ινδού» και αποθεώνονται από τον κόσμο τα κορίτσια του Παναθηναϊκού

Μυθική ανατροπή στους τελικούς με τον Ολυμπιακό και three peat με δεύτερο break για τον Παναθηναϊκό!

Παναθηναϊκός: Αλλαγές στις θέσεις των ξένων - Κοντά στον Αμερικανό κεντρικό, Πάτρικ Γκάσμαν