Ακόμη ένα βήμα πιο κοντά στην εξασφάλιση της παρουσίας του στην τετράδα έκανε το Περιστέρι bwin!

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη πάτησε το… γκάζι με τους Κασελάκη και Φρανσίσκο στην τέταρτη περίοδο και επικράτησε 88-78 του Κολοσσού, φτάνοντας στην τέταρτη σερί νίκη που την ανέβασε στο 13-7 στην Basket League. Από την άλλη, οι Ροδίτες υποχώρησαν στο 9-10.

Κορυφαίος ο διεθνής φόργουορντ με 21 πόντους, με τον Ντένμον να προσθέτει 16π. Στους 15π. σταμάτησε ο Γάλλος γκαρντ, ενώ νταμπλ-νταμπλ έκανε ο Μπίλαν με 13π. και 11 ριμπάουντ.

Από τον Κολοσσό, πρώτος σκόρερ ήταν ο Κόφεϊ με 17 πόντους.

Καλύτερο ξεκίνημα από το Περιστέρι bwin, καθώς προηγήθηκε 11-3 στα πρώτα τρία λεπτά και διατηρούσε σταθερά μία διαφορά ασφαλείας (20-13), μέχρι το 6’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Κολοσσός έβγαλε αντίδραση μέσα από την άμυνά του, αλλά και την είσοδο του Μορέιρα στο παρκέ, για την ανατροπή και το προβάδισμα (24-25), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Κόφεϊ διατηρούσε τους φιλοξενούμενους στο +3 (26-29) στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου, με τον Κασελάκη να απαντά για το προβάδισμα (31-29) της ομάδας του Σπανούλη, στο 14’. Έκτοτε, ο ρυθμός του παιχνιδιού ανέβηκε ακόμη περισσότερο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι, ενώ το τέλος του πρώτου ημιχρόνου τις βρήκε με το ισόπαλο 43-43.

Πολύ δυνατό ξεκίνημα από τον Κολοσσό στο δεύτερο μέρος, με τους Ντίξον και Μορέιρα να τον στέλνουν στο +6 (47-53), στο 24’. Η απάντηση του Περιστερίου bwin ήρθε από Κασελάκη και Μωραΐτη για την ισοφάριση (55-55), στο 26’. Στη συνέχεια, η εικόνα του ματς έμεινε ίδια, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και στο τέλος να ήταν μαζί (66-66).

Στην αρχή της τέταρτης περιόδου, οι Φρανσίσκο και Κασελάκης έσπρωξαν την ομάδα του Σπανούλη σε επιμέρους σκορ 9-2, για το +7 (75-69), στο 33’. Στη συνέχεια, το Περιστέρι bwin είχε τον έλεγχο, διατηρώντας σταθερά τη διαφορά (83-76) και παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 88-78.

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 43-43, 66-66, 88-78