Έπεσε… ηρωικά το Περιστέρι bwin!

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη «έσωσε» το ματς με τη Χάποελ Ιερουσαλήμ στο τέλος της κανονικής διάρκειας με τον Κένι Γουίλιαμς, αλλά ηττήθηκε 77-75 με τρίποντο του Σπίντι Σμιθ, στην εκπνοή της παράτασης, στην πρεμιέρα των «16» του Basketball Champions League για τον 11ο όμιλο.

Από το σύνολο των δυτικών προαστίων ξεχώρισε ο Τρέβορ Τόμπσον με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ νταμπλ-νταμπλ έκανε ο Τζο Ράγκλαντ με 10π. και 12 ασίστ.

Για την ομάδα του Ηλία Καντζούρη, κορυφαίος ήταν ο «λυτρωτής» Σπίντι Σμιθ, με 22 πόντους και 6 ασίστ.

Εξαιρετική αρχή από το Περιστέρι bwin, καθώς μπήκε με σερί 7-0 και στη συνέχεια με πρωταγωνιστή τον Τόμπσον, πήγε τη διαφορά στο +14 (24-10), στο 8’. Στα τελευταία λεπτά, η Χάποελ αντέδρασε και μείωσε (26-16) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η ομάδα του Σπανούλη διατηρούσε τη διψήφια διαφορά της (32-22) και στο πρώτο τρίλεπτο της δεύτερης περιόδου. Οι Ισραηλινοί πίεσαν και ψαλλίδισαν την απόσταση στο μισό (32-27), με τους γηπεδούχους να παίρνουν ξανά τον έλεγχο και με μπροστάρη τον Χαντς να ξεφεύγουν στο +16 (43-27), στο 17’. Στον εναπομείναντα χρόνο, το σύνολο του Καντζούρη απάντησε με σερί 9-0 (43-36), με το τρίποντο του Γουίλιαμς να στέλνει το Περιστέρι bwin στα αποδυτήρια με το +10 (46-36).

Παρά την πίεση της Χάποελ το Περιστέρι bwin διατηρούσε την απόστασή του (51-43), στα πρώτα πέντε λεπτά του δεύτερου μέρους. Ωστόσο, στη συνέχεια η ομάδα του Σπανούλη «κόλλησε» επιθετικά και τελευταίο καλάθι ήταν το τρίποντο του Χαντς για το +6 (54-48), στο 26’. Στον εναπομείναντα χρόνο, οι Ισραηλινοί εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των γηπεδούχων, κλείνοντας την τρίτη περίοδο με σερί 8-0 και με το προβάδισμα (54-56).

Το ίδιο προβληματικό ήταν το ξεκίνημα του Περιστερίου bwin και στην τέταρτη περίοδο, με τη Χάποελ να κάνει σερί 5-0, για το +7 (54-61), στο 32’, ενώ σ’ αυτό το διάστημα αποβλήθηκε και ο Κασελάκης με αντιαθλητικό φάουλ και στο… καπάκι με τεχνική ποινή. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Σπανούλη ανέβασαν την απόδοσή τους, παίρνοντας ψυχολογία με τα τρίποντα και κάνοντας σερί 8-0, για το προβάδισμα (62-61), στο 35’. Η απάντηση των Ισραηλινών ήρθε από τον Σμιθ για το δικό τους +4 (62-66), στο 38’. Με 2/2 βολές του Γουίλιαμς οι Περιστεριώτες μείωσαν, ενώ ο ίδιος «κέρδισε» επιθετικό φάουλ, στα 16’’ πριν τη λήξη. Στην τελευταία επίθεση, ο Χαντς αστόχησε σε τρίποντο, με τον Γουίλιαμς να παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ και το φάουλ στα 1,8’’! Ο Αμερικανός έκανε ξανά 2/2 από τη γραμμή για το 66-66 και αφού βγήκε η άμυνα στο τέλος, το ματς πήγε στην παράταση.

«Μουδιασμένη» αρχή έκανε και στο έξτρα πεντάλεπτο το Περιστέρι bwin, με τη Χάποελ να κάνει 5-0 (66-71), μέχρι το 42’. Στη συνέχεια, οι Ράγκλαντ και Γουίλιαμς ισοφάρισαν (71-71), με τους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν ξανά στο +3 (71-74), στο 43’. Στη συνέχεια, ο Τόμπσον έκανε 2/2 από τη γραμμή, οι παίκτες του Σπανούλη έβγαλαν την άμυνα και με καλάθι του Ράγκλαντ πέρασαν μπροστά (75-74), στα 16,3’’ πριν τη λήξη. Στην τελευταία επίθεση ο Σμιθ ευστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή και η Χάποελ πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 46-36, 54-56, 66-66 κ.δ., 75-77 παρ.