«Έφτιαξαν» την Μπάγερν Μονάχου. Ντόρτμουντ και Ίνγκολσταντ πέταξαν βαθμούς κόντρα σε Ίνγκολσταντ και Χέρτα Βερολίνου και έδωσαν τη δυνατότητα στην Μπάγερν Μονάχου με νίκη κόντρα στην Γκλάντμπαχ να τους ξεφύγει επτά και πέντε βαθμούς αντίστοιχα.

Η ομάδα του Τούχελ ήρθε 3-3 στην έδρα της τελευταία της βαθμολογίας, ισοφαρίζοντας στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων (και ενώ βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο 24’ και 3-1 στο 60’) και έχασε ευκαιρία στο φινάλε να πάρει τη νίκη. Οι γηπεδούχοι είχαν μόλις έναν βαθμό πριν το ματς και αυτός που πήραν από το συγκεκριμένο παιχνίδι ήταν ο πρώτος τους στο σπίτι τους για φέτος.

Η Κολωνία, η οποία ήταν δεύτερη πριν από αυτήν την αγωνιστική ηττήθηκε με 2-1 από τη Χέρτα στο Βερολίνο και έπεσε στην τέταρτη θέση, ενώ αν νικήσει την Κυριακή η Λειψία τη Βέρντερ θα βρεθεί Πέμπτη και η ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου θα είναι δεύτερη, αλλιώς πρώτη αν χάσει η Μπάγερν.

Μεγάλη νίκη για τη Χόφενχαϊμ, η οποία παίζοντας με αριθμητικό πλεονέκτημα από το 6’, επικράτησε 3-0 της Μπάγερ στο Λεβερκούζεν, έχοντας διαμορφώσει το συγκεκριμένο σκορ από το 60ο λεπτό.

Ήττα για την Άουγκσμπουργκ στο Φράιμπουργκ με 2-1. Βασικός ο Κώστας Σταφυλίδης, ο οποίος έγινε αλλαγή στο 85ο λεπτό.

Συνεχίζει να είναι σε κακή κατάσταση η Βόλφσμπουργκ. Οι «λύκοι» ηττήθηκαν με 3-1 στην Ντάρμπσταντ, που την ξεπέρασε στη βαθμολογία. Το πρώτο του γκολ στη νέα του ομάδα σημείωσε ο Μάριο Γκόμεζ.