Παραδοσιακά είναι ντέρμπι μίσους. Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, το ντέρμπι του γερμανικού βορρά ήταν και ντέρμπι παραμονής, αφού το Αμβούργο και η Βέρντερ Βρέμης «βολοδέρνουν» στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας της Μπουντεσλίγκα.

Τελικά, αυτή που χαμογέλασε στο τέλος ήταν η ομάδα του Λιμανιού. Οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν την τρίτη φετινή τους νίκη, επικρατώντας με σκορ 2-0 και μετά από αρκετό καιρό βγήκαν από την επικίνδυνη ζώνη, φτάνοντας τους 12 βαθμούς. Από την άλλη, κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού βρίσκονται πλέον με 10 βαθμούς οι φιλοξενούμενοι, που είδαν να μπαίνει τέλος στο μικρό σερί δύο νικηφόρων αγώνων.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στα τελευταία λεπτά. Ο Ρούντνεβς, που είχε μπει ως αλλαγή στο 67’, άνοιξε το σκορ στο 84’, ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αρσλάν, ο οποίος είχε περάσει στο γήπεδο στο 86’, έκανε το 2-0 με τη βοήθεια του τερματοφύλακα Βολφ, ο οποίος, εν τέλει, χρεώθηκε το τέρμα ως αυτογκόλ. Ενδιάμεσα και συγκεκριμένα στο 90’, η ομάδα της Βρέμης έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Φριτζ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Hamburger SV vs Werder Bremen (2-0) Full... by rubin7190